Закон і Бізнес


Арешт зарплатного рахунку: чи має право на це банк роз’яснили в НБУ


23.10.2020 13:34
5574

В разі порушення умов кредитного договору, фінансова установа має право звернутися до державного чи приватного виконавця та суд. А вони можуть арештувати кошти, що є на рахунках боржника.


Про це йдеться в роз’ясненні Національного банку України щодо арешту коштів на рахунках громадян через кредитну заборгованість, несплачені штрафи, аліменти, повідомляє «Закон і Бізнес».   

Зокрема, на рахунках, на які зараховується заробітна плата, стипендія, пенсія, соціальна допомога чи інші передбачені законодавством соціальні виплати. У своїх скаргах споживачі називали такі рахунки «спеціальними» та апелювали до законів, що забороняють накладати арешт на кошти, які перебувають на таких рахунках.

Як пояснили в НБУ, коли людина підписує кредитний договір, то бере на себе зобов’язання про погашення тіла кредиту разом із комісіями та відсотками за користування. В разі порушення цих умов, фінансова установа має право звернутися до державного чи приватного виконавця та суду. А вони можуть арештувати кошти, що є на рахунках.  Також арештувати кошти можуть через заборгованість зі сплати аліментів чи штрафів. Це передбачено Законом України «Про виконавче провадження».

Арештувати також можуть рахунок із зарплатою, пенсією чи соцвиплатами. Це так звані кошти цільового призначення, пояснили в НБУ. Але банк може не мати технічної можливості відкрити окремий рахунок для зарахування виключно таких коштів. Тому рахунок, який відкривається, у тому числі й для зарахування заробітної плати, пенсії, стипендії чи соцвиплат, зазвичай за умовами банківського обслуговування є звичайним поточним рахунком. Тобто це рахунок фізичної особи для власних потреб, на нього можуть зараховуватися будь-які кошти, а не тільки кошти цільового призначення.

І в цьому випадку  арешт може бути накладено на усі доступні кошти відповідно до регулятивної частини постанови про арешт коштів боржника. Саме тому, що немає технічної можливості розділити цільові кошти та «звичайні».

Якщо ж банк відкрив громадянину окремий рахунок виключно для зарахування цільових надходжень, то банк повертає без виконання отриману від виконавця постанову про арешт коштів боржника із зазначенням причин повернення.

Але це не означає, що з грошей цільового призначення не можуть стягуватися відрахування на погашення боргу за кредитом, штрафами чи аліментами. Стягнення з цільових виплат боржника здійснюють підприємства, установи, організації, фізичні особи, фізичні особи-підприємці, які власне нараховують зарплату, пенсію, стипендію тощо на підставі документів від виконавців. Це визначено статтею 69 Закону України «Про виконавче впровадження».

Загальний розмір відрахувань із заробітної плати, стипендії, пенсії тощо може становити від 20 до 50 відсотків. Тобто на банківський рахунок надходить сума, з якої роботодавець (установа, організація тощо) вже утримав кошти на погашення боргу.

 Якщо державний чи приватний виконавець наклав арешт на рахунок із цільовими коштами,  необхідно звернутись до органів виконавчої служби, надавши документальне підтвердження того, що ваш поточний рахунок використовується виключно для зарахування цільових виплат. Це може бути довідка бухгалтерії з місця роботи, навчання, соціального страхування, пенсійного фонду тощо. Якщо після цього виконавча служба не знімає арешт із коштів, то можна оскаржити винесену державним чи приватним виконавцем постанову про арешт коштів у судовому порядку.

Закон і Бізнес