Закон і Бізнес


Непристойний меседж

Як в Європі борються з відправниками дікпіків


№43 (1497) 24.10—30.10.2020
Тетяна ВАЙНМАН, DW
1364

Ця проблема знайома багатьом жінкам, в яких є акаунти в соцмережах або на сайтах знайомств. Одного разу без приводу і дозволу в особисті повідомлення потрапляє непристойне фото — дікпік. Чи можна за це покарати відправника?


З якою метою такі інтимні фото не надсилали б без згоди одержувачки, у багатьох країнах з ними вже активно борються. Наприклад, у Фінляндії планують розширити поняття «сексуальне домагання» і включити вербальний гарасмент, розсилку повідомлень і знімків, у тому числі дікпіків (від англійського «dick pic» — «фото пеніса»), до переліку злочинів.

У німецькому кримінальному кодексі є §184 про поширення порнографічних записів. Згідно з ним той, хто надає подібну продукцію одержувачу, який про це не просив, скоює злочин. Навіть якщо адресат повнолітній. До таких записів відносяться і дікпіки. Можливі наслідки — штраф або навіть позбавлення волі на строк до одного року.

Однак скарги такого роду в суди Німеччини надходять рідко. Щоб допомогти жінкам, був створений сайт, на якому можна поскаржитися на отримання дікпіку. Комп’ютерна програма вносить дані до шаблону звернення до прокуратури. Через кілька хвилин жінка отримує pdf-файл і може надсилати його в поліцейський відділок.

Втім, попри чітке формулювання в законі, найчастіше до кримінального переслідування справа не доходить: якщо на відправника дікпіку скаржаться вперше, злочин уважається незначним.

Крім того, правоохоронцям не завжди просто розрізнити тонку межу між еротикою і порно на таких фото. Останній гучний випадок, про який писали ЗМІ, стався у 2018 році. Суд у місті Росток призначив штраф у розмірі однієї місячної зарплати чоловікові, який відправив дікпік користувачці у Facebook. Він, правда, потім вибачився і спробував оскаржити судове рішення, але вирок залишився в силі.