Закон і Бізнес


Куди звертатися при порушенні виборчих прав: роз'яснення 5ААС


19.10.2020 14:02
3401

Місцевим загальним судам підсудні адміністративні справи, зокрема, щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності дільничних виборчих комісій, членів цих комісій за місцезнаходженням відповідної комісії.


Роз’яснення щодо юрисдикції та строків звернення з приводу порушення виборчих прав надав  П'ятий апеляційний адміністративний суд, повідомляє «Закон і Бізнес».

Також місцевим загальним судам підсудні справи щодо:

оскарження дій чи бездіяльності ЗМІ, інформаційних агентств, підприємств, установ, організацій, їх посадових та службових осіб, творчих працівників засобів масової інформації та інформаційних агентств, що порушують законодавство про вибори та референдум, за їх місцезнаходженням (ч. 3 ст. 275 КАС України);

оскарження дій чи бездіяльності кандидата у депутати сільської, селищної ради, кандидатів на посаду сільського, селищного голови, їх довірених осіб за місцезнаходженням територіальної виборчої комісії, яка зареєструвала кандидата (ч. 4 ст. 276 КАС України);

уточнення списку виборців (ч. 2 ст. 274 КАС України).

Окружним адміністративним судам підсудні адміністративні справи, пов’язані з виборчим процесом щодо:

оскарження рішень, дій чи бездіяльності територіальних (окружних) виборчих комісій щодо підготовки та проведення місцевих виборів за місцезнаходженням відповідної комісії (ч. 4 ст. 273 КАС України);

оскарження рішень, дій або бездіяльності органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових та службових осіб, за їх місцезнаходженням (ч. 3 ст. 275 КАС України);

позовні заяви з інших питань, визначених статтею 276 КАС України, а саме у справах щодо оскарження дій або бездіяльності кандидатів, їхніх довірених осіб, партії /блоку, місцевої організації партії, їхніх посадових осіб, за місцем вчинення дії чи місцем, де ця дія повинна бути вчинена (ч. 5 ст. 276 КАС України).

У випадку якщо:

справа щодо пов’язаних вимог територіально підсудна різним місцевим адміністративним судам, то її розглядає один з цих судів за вибором позивача (ч. 2 ст.21 КАС України);

справа щодо однієї з вимог підсудна окружному адміністративному суду, а щодо іншої вимоги (вимог) - місцевому загальному суду як адміністративному суду, таку справу розглядає окружний адміністративний суд (ч. 3 ст. 21 КАС України;

справа щодо однієї з вимог підсудна апеляційному адміністративному суду, а щодо іншої вимоги (вимог) - місцевому адміністративному суду, таку справу розглядає апеляційний адміністративний суд (ч. 4 ст. 21 КАС України).

Апеляційному адміністративному суду в апеляційному окрузі, що включає місто Київ, як суду І інстанції (ч. 2 ст. 22 КАС України) підсудні справи щодо оскарження рішень, дій або бездіяльності Центральної виборчої комісії, крім встановлення результатів виборів, члена цієї комісії, прийняті у межах виборчого процесу (ч. 3 ст. 273 КАС України).

Верховному Суду як суду І інстанції підсудні справи щодо оскарження рішень, дій або бездіяльності Центральної виборчої комісії щодо встановлення нею результатів виборів (ч. 4 ст. 22, ч. 3 ст. 273 КАС України).

Загальний строк подання позовної заяви до суду щодо захисту виборчих прав громадян складає 5 днів з дня прийняття рішення, вчинення дії або допущення бездіяльності.

Однак, позовні заяви щодо:

рішень, дій чи бездіяльності дільничної виборчої комісії, членів цієї комісії, що мали місце у день голосування і під час підрахунку голосів та встановлення результаті голосування  можуть бути подані в дводенний строк з дня прийняття рішення, дії чи бездіяльності (ч.8 ст. 273 КАС України)

щодо уточнення списку виборців подається не пізніш як за 2 дні до дня голосування (ч.3 ст. 274 КАС України).

Апеляційні скарги на судові рішення щодо виборчих справ можуть подані у дводенний строк з дня їх проголошення, а на судові рішення, ухвалені до дня голосування – не пізніш як за 4 години до початку голосування (до 4 ранку).

Днем подання позовної заяви чи апеляційної скарги вважається день надходження до відповідного суду.  Строки подання позовних заяв у виборчих справах не може бути поновлено. Тому, позовні заяви, апеляційні скарги, що подані після закінчення цих строків, суд залишає без розгляду.

За загальним правилом, суд вирішує справи, що пов’язані з виборчим процесом, у дводенний строк після надходження позовної заяви.

Однак, справи, що надійшли до дня голосування – у дводенний строк, але не пізніше ніж за дві години до початку голосування (до 6 ранку);

справи, що надійшли в день голосування – вирішуються до закінчення голосування;

справи, що надійшли в день голосування, але після закінчення голосування – у дводенний строк після надходження позовної заяви;

справи щодо уточнення списку виборців – у дводенний строк після надходження позовної заяви, але не пізніш ніж за 2 дні до голосування, якщо позовна заява надійшла за два дні до дня голосування – невідкладно  (суд негайно вирішує питання щодо відкриття провадження, проводить підготовчі дії, викликає учасників справи та проводить судовий розгляд справи).

Суд апеляційної інстанції розглядає справу у дводенний строк після закінчення строку на оскарження з повідомленням учасників справи.

Апеляційна скарга на судове рішення, ухвалене до дня голосування, розглядається не пізніше ніж за 2 години до початку голосування (до 6 ранку).

Закон і Бізнес