Закон і Бізнес


Червоний день календаря

Молдова відзначила день радянської окупації


Світ права, №27 (962) 03.07—09.07.2010
1211

Відповідний указ підписав виконувач обов’язків президента Молдови Міхай Гімпу. Він розпорядився щороку проводити цього дня заходи увіковічення пам’яті жертв радянської окупації і тоталітарного комуністичного режиму, а також вимагає виведення з території Придні¬-ст¬ров’я російських військ, назвавши їх окупаційними.


Цей день М.Гімпу назвав «чорною датою в історії Молдови». «Саме з цієї дати почалася трагедія нашого народу — депортації, організований голод, денаціоналізація», — пояснив в.о. президента.
28 червня в Молдові були спущені державні прапори, відмінені розважальні заходи, пройшли покладення квітів, а о 10 год. ранку відбулася хвилина мовчання в пам’ять про жертв радянської окупації.
На площі Великого національного зібрання в Кишиневі, на тому місці, де раніше стояв пам’ятник Леніну, встановили меморі¬альний камінь, пізніше на цьому місці з’явиться пам’¬ятник жертвам комуністичного режиму.
Раніше член молдавської комісії з оцінки тота¬літарного комуністичного режиму В’ячеслав Ставіле заявив, що радянська окупація завдала Молдові матеріальних збитків у розмірі $28 млрд, і запропонував владі вимагати від Росії виплати компенсації. Проте М.Гімпу  від¬повів, що «це питання слід вивчити».
Нагадаємо: 28 червня 1940 року радянські війська увійшли в Бессарабію — територію між річками Прут і Дністер. На той час Молдавія вже кілька десятків років перебувала у складі Румунії. Така ситуація подобалася не всім жителям Бессарабії, про що свідчать численні повстання того часу.
За пактом Молотова — Ріббентропа Бессарабія була включена в сферу інтересів Радянського Союзу, і літом 1940 року війська Червоної армії увійшли в Молдавію, унаслідок чого республіка стала частиною СРСР. На цю подію погляди також різняться: прибічники комуністів уважають, що радянські війська країну звільнили, а ті, хто досі наполягає на необхідності зближення з Румунією, називають це окупацією.
У радянські часи 28 черв¬ня святкували як День звільнення Бессарабії та Кишинева від боярсько-румунської окупації.