Закон і Бізнес


Ідеальний правник

Як знайти універсального юриста: поради роботодавцям і здобувачам


Вибрати пристойного юриста в нинішній час — майстерність, якої теж потрібно вчитися.

№41 (1495) 10.10—16.10.2020
Олексій МАЛАХОВСЬКИЙ, «Право.ru»
2914

Юридичні компанії як в Україні, так і за кордоном скаржаться на некваліфіковані кадри та труднощі в підборі персоналу. Витрачати по кілька місяців на навчання нових співробітників — невдячна справа. Правила пошуку ідеального працівника запропонував ресурс Право.ru.


Причини труднощів

Проблеми, з якими стикаються роботодавці при пошуку нового працівника, криються не тільки в некомпетентності деяких кандидатів, а й у невмінні керівника чітко визначити якості, якими повинен володіти ідеальний співробітник.

Перед тим як розмістити на спеціальних сайтах або в соціальних мережах оголошення «Шукаю юриста», роботодавець повинен чітко сформулювати вимогу, в яких галузях права здобувач повинен бути, як риба у воді, які технічними навичками має володіти.

«Упевнений користувач ПК» — поняття абстрактне. Потрібно зазначати, якими саме програмами й на якому рівні повинен володіти кандидат. Жоден юрист у своїй роботі не може обійтися без реєстрів, а це дуже важливий елемент. Якщо ваш працівник не знає секретів налаштування фільтрів, то він не зможе ознайомлюватися з актуальною практикою.

Наступний пункт — це знання мови. Роботодавець повинен розуміти, що в сучасному світі молоде покоління в принципі знає англійську, але тут потрібно згадати про специфіку вашої роботи.

У той же час, якщо вам потрібен фахівець для роботи виключно з національними клієнтами, то вимагати найвищого рівня знання англійської неправильно. В іншому випадку ви можете відсіяти хорошого фахівця, хоча він і не знає іноземної мови. Тому, перш ніж розклеювати оголошення, визначтеся, хто саме вам потрібен.

З питанням спеціалізації юриста варто бути делікатним, тому що світові тренди все більше задають попит на універсального бійця, але зі спеціалізацією. Ідеальний співробітник, крім повсякденних завдань, повинен посилювати знання в тій галузі, яка йому цікава.

Труднощі №2. Якщо ви хочете заманити до себе в компанію юридичну зірку, то будьте готові що вони коштують дорого. Проте, як і всюди, адвокат, який працює на себе й має певні доходи, не погодиться на менше. Грошові питання дуже інтимні, тому завжди потрібно розуміти, якого фахівця ви можете собі дозволити. Умовно: якщо ви артист-початківець, то потрібно розуміти, що Тіна Кароль на приспів до вас не піде.

На успіх рекрутингової справи впливає й те, що ви як роботодавець можете запропонувати людині. Тому перед пошуком роботодавцю потрібно відповісти на кілька запитань:

• який працівник мені потрібен?

• де я можу знайти таку людину, в якій галузі або сфері?

• яким чином я перевірю компетенцію й навички?

Молоді все знають, а старі вміють

Часто перед власником юркомпанії постають молоді фахівці, учорашні студенти. З одного боку, це чистий аркуш, повний сил і ентузіазму здобувач, готовий до навчання та нових викликів. З другого — часто випускники юрфаків не можуть пройти у двері компанії через велику корону, яку їм надівали на голову протягом 5 років навчання.

Тому якщо роботодавець ставить завдання виховати й навчити фахівця, то повинен бути готовим до невеликих труднощів. Для того щоб уникнути історій, коли ви вклали душу у фахівця, а він взяв і пішов. Варто відразу обирати стажиста, який самостійно може визначити галузі, де він сильний, а де варто ще попрацювати.

За розповідями деяких експертів, історії, коли зі стажера виховали найсильнішого адвоката, а він потім пішов і став головним у конкурентів, у цілому радують. Але бувають і інші історії, коли наставник укладає в юриста душу й кодекси, а він в якийсь момент іде пекти тортики. Це вже неприємно.

Молодий фахівець — лотерея, але, на щастя, у більшості випадків удала. Великі юридичні компанії часто відкривають невеликі програми для стажерів, куди прямо з парт забирають студентів, які невдовзі стають успішними співробітниками. Крім класного фахівця, роботодавцеві пощастить у тому, що молоді фахівці ще не мислять «по-капіталістичному», ними рухає бажання зробити собі ім’я, створити власний бренд, а заробіток попервах на другому плані.

Ринок складається не тільки з молодих і недосвідчених, а й з бувалих юристів, які встигли пройти школу держслужби або приватної практики. Наймаючи на роботу таку людину, ви повинні розуміти специфіку зрілих людей. Вони не такі гнучкі в плані адаптації до нової форми роботи або нових викликів. Саме в старших найчастіше буває проблема неефективного використання робочого часу, шаблонне мислення, боязнь нових рішень.

У всі часи суспільством управляли стереотипи. Як зрілий лікар, так і зрілий юрист викликає в клієнтів більше довіри. До того ж іноді, щоб уникнути в деталі та специфіку справи, потрібно розуміти, як деякі питання регулювалися раніше. Як, наприклад, працювати з документами з минулого століття, особливо тими, які стосуються земельних спорів? У таких справах допомогти може тільки досвід і уявлення про юридичне життя тих часів.

Універсальний боєць

Якщо говорити про ідеального працівника, то нині дуже затребувані фахівці, які не просто юристи. Ці люди повинні розбиратися в бізнес-процесах, фінансовій звітності, маркетингу, психології та медіації, іноді  — у політиці, а так само знатися на нових віяннях — блогінгу. Кожна фірма намагається урвати талант. Ваш юрист обов’язково повинен бути командним гравцем. Іноді в компанію приходить клієнт із 20-томною судовою історією. З фізичної точки зору, жоден фахівець самостійно не впорається з такими обсягами, тому робота в команді так важлива.

Для того щоб визначити, підходить вам людина чи ні, роботодавець може перекласти всі справи, пов’язані зі співбесідою та етапами її проходження, на рекрутингову фірму або ж сам навчиться HR-майстерності.

Саме правильно підібраний працівник допоможе уникнути такого явища, як «хостинг». В англійському юридичному жаргоні під цим мають на увазі раптове зникнення. Щоб уникнути таких осіб, експерти радять одразу після співбесіди оформляти юриста на стажування, а після підписувати строковий контракт із певними санкціями за порушення.