Закон і Бізнес


Не будь арукісумахо!

Японців відучують користуватися смартфонами на ходу


Вулиці японських міст заповнені арукісумахо — так тут називають «смартфон-зомбі», які повільно чвалають, втупившись у екран телефону.

№37 (1491) 12.09—18.09.2020
1578

Коли ви виходите з потягу в Ямато, приблизно за 30 км від Токіо, погляд натрапляє на білі полотняні плакати. Вони наголошують, що пішоходам тут заборонено заглядати у смартфони під час пересування вулицями.


Мер міста спочатку просував ідею такої заборони серед місцевих законодавців, та після проведення громадських консультацій зрозумів, що 8 з 10 жителів підтримують його. Тому в червні постановою муніципальної влади заборона на користування смартфонами на ходу вступила в силу, пише Бі-Бі-Сі.

Це не перший випадок, коли влада міст намагається вжити заходів, щоб уникнути смартфон-травматизму на вулицях. Так, влада китайського Чунцина відвела спеціальну телефонну доріжку (на кшталт велосипедної) довжиною 30 м, де люди можуть пересуватися, не відриваючи очей від екрана.

У Гонолулу на Гавайях можуть оштрафувати відповідно до закону про «розсіяне ходіння», якщо при переході через вулицю ви спробуєте написати СМС або розмістити щось у соцмережі.

Але в Ямато не передбачено жодного покарання. Влада сподівається, що поведінка жителів зміниться природним чином. Все залежить від того, чи спрацює ще одна японська концепція — мейваку. Це коли людина завдає оточуючим клопоту, занепокоєння, думає тільки про себе. В Японії це вважається порушенням етикету, поганими манерами.

Наприклад, є неписане правило в жодному разі не розмовляти по телефону в громадському транспорті. І, хоча формально це не заборонено, люди намагаються не порушувати його.

Мер Ямато вважає, що заборона допоможе жителям почати сприймати поведінку смартфон-зомбі як мейваку. В результаті народиться нова соціальна норма.