Закон і Бізнес


Княжі землі


№35 (1489) 25.08—31.08.2020
2018

Влада Ліхтенштейну має намір отримати компенсацію за території, конфісковані у князівства Чехією після Другої світової війни. Відповідна скарга вже надійшла до Європейського суду з прав людини.


Між двома країнами існують розбіжності щодо конфіскації майна роду Ліхтенштейн, насамперед у Моравії. На підставі декретів президента Едварда Бенеша 1945 року князі Ліхтенштейн оголошувалися колаборантами нацистського режиму Німеччини, а їх майно було конфісковано, пише Financial Times.

За оцінкою князівства, дії колишньої Чехословаччини були необґрунтованими, оскільки декрети мали поширюватися на громадян Німеччини та Угорщини, а не Ліхтенштейну.

Йдеться про понад 2000 км2 території, що більш ніж у 10 разів перевищує нинішню територію князівства. Ці землі включають барокову резиденцію Вальтіце і неоготичний замок Леднице, внесені до списку культурної спадщини ЮНЕСКО.

«Для нас незаконне застосування чехословацьких указів і наслідки залишаються невирішеним питанням. Конфіскація без компенсації неприйнятна», — заявила виданню глава МЗС Ліхтенштейну Катрін Еггенбергер.

Влада Чехії вважає, що дія Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод не може поширюватися на події, що мали місце до набуття нею чинності.

До речі, в 2001 році ЄСПЛ вже виносив рішення за скаргою князя Ліхтенштейну Ганса-Адама II проти Німеччини щодо судового процесу про повернення колекції картин, які були конфісковані Чехословаччиною, але на той момент знаходилися в ФРН. Тоді Суд визнав, що німецькі суди не порушили конвенцію, відмовивши в розгляді позову і повернувши картини в Чехію. Однак зазначалося, що заявнику слід було пред’явити претензії безпосередньо чеської влади.