Закон і Бізнес


Спецконфіскація — спосіб вилучення майна в будь-кого — думка


19.08.2020 16:17
882

Спеціальна конфіскація фактично використовується для безоплатного вилучення в дохід держави майна не в особи, яка вчинила кримінальне правопорушення, а в третіх осіб, які не брали участі в правопорушеннях, а інколи взагалі не знали та не могли знати про злочин.


Таку думку висловив старший партнер АО «Креденс», д.ю.н., заслужений юрист України Василь Фаринник, відповідаючи на запитання «ЗіБ»: « Чи є в КС підстави для визнання неконституційним інституту спецконфіскації?».

Адвокат висловив переконання, що норми щодо спеціальної конфіскації (п.3 ч.5 ст.642; п.6 ч.1 ст.91; чч.9, 10, 11 ст.100 КПК та ін.) є неконcтитуційними, їх застосування призводить до порушень конституційних прав людини.  Він наголосив, що застосований у чинному КПК підхід до спецконфіскації як заходу кримінально-правового порядку, що застосовується до третіх осіб, суперечить не лише ст.41 Конституції, а й Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, зокрема ст.1 Першого протоколу до неї.

«Фактично спеціальна конфіскація є «мірою покарання» (нарівні з конфіскацією), яка застосовується до непричетної до кримінального правопорушення особи. Відсутність у діях особи складу кримінального правопорушення виключає можливість застосування до неї кримінально-правових наслідків, які за своїм змістом дорівнюють покаранню», — підкреслив В. Фаринник.

Він додав, що не можна покласти на невинну особу обов’язок нести відповідальність за вчинки іншого та позбавляти її майна (майнових прав).

«Правові норми, що регулюють застосування спецконфіскації, мають бути визнані неконституційними. Подання є актуальним, і бажано, щоб воно було розглянуте Конституційним Судом у найкоротший термін», — зазначив співбесідник видання.

Про запровадження процедури спеціальної конфіскації та перспективи нового оскарження конституційності відповідних змін до законодавства читайте у статті «Активи за чужим дорученням»

Закон і Бізнес