Закон і Бізнес


Про порядок реєстрації розірвання шлюбу нагадали у Мін’юсті


19.08.2020 10:55
4106

Розірвати шлюб можна через відділ державної реєстрації актів цивільного стану або в судовому порядку.


Як повідомили «ЗіБ» в Південно-Східному міжрегіональному управлінні Міністерства юстиції (м. Дніпро), подружжя, яке не має спільних неповнолітніх дітей, має право подати заяву про розірвання шлюбу до відділу ДРАЦС за місцем проживання одного з подружжя.

Якщо один із подружжя через поважну причину не може особисто подати заяву до відділу ДРАЦС, таку заяву, нотаріально засвідчену або прирівняну до неї, від його імені може подати другий з подружжя або представник. Повноваження представника мають ґрунтуватися на нотаріально посвідченій довіреності.

Також органи ДРАЦС можуть розірвати шлюб за заявою лише одного з подружжя, якщо другий з подружжя визнаний:

— недієздатним (особа визнається недієздатною судом, коли вона внаслідок хронічного, стійкого психічного розладу не здатна усвідомлювати значення своїх дій та (або) керувати ними)

— безвісно відсутнім (безвісно відсутньою особа визнається судом, коли за місцем її постійного проживання протягом останнього року не має інформації про місце перебування такої особи).

Державна реєстрація розірвання шлюбу проходить після спливу одного місяця від дня подання заяви, яке не має спільних неповнолітніх дітей, якщо заява не була відкликана.

Орган ДРАЦС складає актовий запис про державну реєстрацію розірвання шлюбу після того, як громадяни прийшли у зазначений день та надали документи для складання актового запису. Свідоцтво про розірвання шлюбу видається кожному з подружжя у цей же день.

Моментом припинення шлюбу у разі його розірвання державним органом реєстрації актів цивільного стану є день реєстрації розірвання шлюбу, що визначено частиною 1 статті 114 Сімейного кодексу України.

Якщо подружжя через поважну причину не може з’явитися до відділу ДРАЦС для державної реєстрації розірвання шлюбу в установлений для них день, строк такої реєстрації на письмове прохання подружжя може бути перенесений на інший день. При цьому строк перенесення державної реєстрації розірвання шлюбу не може перевищувати одного року з дня подання заяви.

Сімейний кодекс України також передбачає перелік випадків, коли шлюб між чоловіком та дружиною не може бути розірваний органами ДРАЦС при цьому необхідне звернення до суду із позовом про припинення шлюбу.

До таких випадків належать наступні ситуації:

— Подружжя виявляє спільну згоду на припинення шлюбу, при цьому мають одного чи декілька неповнолітніх дітей.

— Ініціатива щодо припинення шлюбу виходить лише від одного з подружжя, незалежно від наявності або відсутності дітей.

Суд постановляє рішення про розірвання шлюбу після спливу одного місяця від дня подання заяви. В разі розірвання шлюбу судом шлюб припиняється у день набрання чинності рішення суду про розірвання шлюбу (частина 2 статті 114 Сімейного кодексу України).

Закон і Бізнес