Закон і Бізнес


Халумі спотикання


№33-34 (1487-1488) 15.08—24.08.2020
1200

Угода між Європейським Союзом і Канадою (CETA) опинилася під загрозою зриву. А все через те, що Кіпр не бажає її ратифікувати через старий спір про права на рецепт... сиру.


Торгова угода CETA вже тимчасово діє з осені 2017 року. Але щоб вона офіційно набрала чинності, її повинні ратифікувати парламенти всіх країн ЄС. А Кіпр провалив голосування. Теоретично це може коштувати Союзу й Канаді мільярдів євро та доларів, пише Бі-Бі-Сі.

Основна претензія — вимога швидкої реєстрації сиру «халумі» як продукта із захищеною назвою та місцем походження. Тоді депутати обіцяють підтримати ратифікацію.

Кіпр (причому обидві його частини, і грецька, і турецька) давно добивається, щоб острів був визнаний єдиним законним виробником сиру під назвою «халумі» («хелім» по-турецьки). Це сир із суміші овечого й козиного молока на сичужному ферменті, тобто заквасці зі шлунків цих тварин.

Виробники сиру в інших країнах використовують набагато дешевше коров’яче молоко, що, на думку кіпріотів, по-перше, неправильно, а по-друге, позбавляє їх доходів. На експорті цього сиру Кіпр заробляє близько €200 млн на рік.

Управління інтелектуальної власності ЄС минулого року відмовило Кіпру в його вимозі застовпити за собою назву «халумі», і в кінці року країна подала на відомство до Суду ЄС.

За приблизною оцінкою Єврокомісії, СЕТУ може додати до сумарного ВВП Євросоюзу €1,7—2,1 млрд на рік. Крім того, ще сотні мільйонів європейські фірми можуть заробляти в самій Канаді за рахунок полегшеного доступу на її ринок.