Закон і Бізнес


Територія захисту

Ісландія формує «офшор» для компромату


Світ права, №27 (962) 03.07—09.07.2010
1166

Парламент цієї країни схвалив законопроект, який дозволить надавати журналістам і авторам матеріалів, що викликають чиюсь незадоволеність, інформаційний притулок. Простіше кажучи, Ісландія стане світовим центром публікації «незручних» або навіть компрометувальних матеріалів.


Цю ідею подав засновник сайту, що спеціалізується на публікації таємної інформації, що стала доступною внаслідок витоку з приватних компаній і держ¬установ.
В основі схваленого парламентом законопроекту лежать найкращі положення законів інших країн, таких як Швеція, де вважається злочином, якщо журналіст розкриє джерело отриманої ним інформації.
Депутат парламенту Ісландії Бригітта Йонсдоттир відзначила: «Основне завдання — захистити наші джерела. Ми досі не зрадили, не підставили жодного нашого інформатора».
На думку експертів, інтерес Ісландії до такої специфічної сфери із захисту поширення інформації в мережі пояснюється двома причинами. По-перше, далася взнаки криза. Основний прибутковий сектор економіки цієї маленької північної країни — банківський — зазнав краху, кілька великих ісландських фін¬установ втратили величезні кошти.
І, на думку парламентарів, законопроект про свободу преси може відновити репутацію країни. З другого боку, створення законодавчої оази для журналістів може підштовхнути ЗМІ, зокрема великі видання, відкрити свої офіси в Ісландії.
Втім, поки законопроект викликає більше питань. Наприклад, не зрозуміло, як ісландський закон зможе захистити журналіста або автора он-лайн-коментаря, котрий викладає, наприклад, таємну інформацію на сайті, сервер якого розташований в Ісландії, якщо журналіст перебуває за межами цієї країни. І чи братимуться до уваги судові рішення Ісландії за цим законом в інших країнах?
Ще один не менш важливий аспект: чи вистачить у цієї маленької північної країни пропускної спроможності всіх її каналів, щоб забезпечити безперебійний доступ до сайтів, якщо всі терміново вирішать розмістити в Ісландії своє серверне «залізо»?