Закон і Бізнес


В НБУ подбали про захист клієнтів від боргів по кредитах


06.08.2020 14:29
3215

Під час оформлення платіжної картки банк додатково видає клієнтам ще й кредитки з певним лімітом. Але люди не завжди уважно читають умови договору, що надалі може призвести до заборгованості перед банком.


На що звертати увагу, щоб не отримати невиправданий чотирикратний борг після оформлення платіжної картки повідомили в НБУ, передає «Закон і Бізнес».

Зазвичай під час оформлення платіжної картки в анкеті-заяві ставиться «галочка», що людина ознайомилися з умовами та правилами обслуговування, погоджується з договором. Утім така анкета або договір приєднання можуть бути фактично кредитним договором із банком.

Згідно з Цивільним кодексом України такі документи прирівнюються до кредитних договорів. Проте навіть у таких анкетах повинні бути прописані основні умови фінансової послуги. Якщо цієї інформації немає, фінансова установа порушує права клієнтів.

Підписуючи таку анкету або договір приєднання, в перспективі людина можете отримати зобов’язання, незважаючи на те, що могла не повністю зрозуміти умови користування кредитним лімітом.

Щоб уникнути такої ситуації, необхідно звертати увагу на вартість користування кредитним лімітом. Ця інформація має бути  зазначена в правилах та умовах, розміщених на сайті. Також фінансова установа зобов’язана зазначати в анкеті-заяві вартість послуг, а в договорі приєднання - штрафи у випадку прострочення.

Також в НБУ радять звертати увагу й на те, що за умовами договору фінансова установа може отримати право змінювати в односторонньому порядку комісії, тарифи, а також розмір кредитного ліміту. Однак, вона зобов’язана повідомляти про відповідні зміни на своєму вебсайті за 30 днів до вступу їх у дію.

Окрім цього необхідно взяти у банку паспорт споживчого кредиту, в якому відображено вартість та основні умови кредитного ліміту. Банк зобов’язаний його видавати у випадку кредиту більше мінімальної зарплати (зараз це 5 238 грн), інакше  він порушує Закон України «Про споживче кредитування».

В НБУ впевнені, що нові вимоги до договорів із банками захистять клієнтів від вищезазначених ситуацій.

Закон і Бізнес