Закон і Бізнес


Присяжні не зрадять!


№30 (1484) 25.07—31.07.2020
4172

Нардепи не полишають намірів запровадити в Україні суд присяжних. І не тільки у кримінальному процесі. Скільки коштів на це знадобиться і як знайти необхідну кількість охочих — це вже не їхня турбота.


Автори проекту закону «Про суд присяжних» (№3843) підійшли до проблеми ґрунтовно. Для того щоб прописати усі необхідні умови формування суду присяжних як представників народу, а не влади, знадобилася 31 стаття.

Утім, нардепи все ж відійшли від класичної моделі — присяжних буде 8, а не 12. Їм обіцяють оплату з розрахунку окладу судді місцевого суду, компенсацію усіх витрат на проїзд та проживання та ще й добові. Але для цього особа має пообіцяти нікого не зраджувати, не керуватися ненавистю чи страхом і приймати рішення із «твердістю, що підходить чесній та вільній людині».

Якщо ж вона порушить цю присягу, то потрапить під дію нової ст.381-2 «Розголошення відомостей з нарадчої кімнати або порушення присяги присяжним» Кримінального кодексу (проект №3845). І якщо це матиме наслідком смерть якоїсь людини чи інші тяжкі наслідки, присяжний може сам опинитися за ґратами на все життя.

Перші два роки такий суд розглядатиме тільки злочини, за які загрожуватиме довічне ув’язнення. Водночас у проекті міститься вказівка, аби Уряд подбав про здійснення правосуддя за участі присяжних й у цивільному процесі.