Закон і Бізнес


Цифрова справедливість

Конверти та марки більше не поглинатимуть бюджету Феміди


№26 (1480) 27.06—03.07.2020
Аліна ПРИШЛЮК
7657

Необхідність вберегтися від інфекції привела до того, що Феміда запрацювала онлайн. Скористалася засобами конференц-зв’язку, який сьогодні пропонують різні сервіси та месенджери, та забажала отримувати документи в електронному вигляді.


Усе впирається в адресу…

Один з інтернет-ресурсів та розробників застосунків для юристів організував обговорення вже традиційної для Феміди теми — електронний суд. Однак цього разу промова представника Державної судової адміністрації, який долучився до вебінару, не нагадувала виправдання, що неможливо щось зробити, на щось не вистачає грошей і щось пішло не так, а швидше скидалася на майстер-клас із користування новим продуктом. Хоча дякувати варто мабуть не ДСАУ, а карантину, який навіть затятих противників всього електронного змусив освоювати нові комп’ютерні програми.

«Карантин приніс певні труднощі у процес повідомлення осіб та істотно збільшив строк розгляду справи, оскільки досить часто люди не мають можливості отримати поштову кореспонденцію. Тому, враховуючи рекомендації, надані Радою суддів, ми використовуємо засоби електронного листування та просимо сторін також за можливості звертатися за допомогою електронних засобів. Я часто стикався з тим, що сторони направляли повідомлення про відкладення розгляду або відзиви в електронному вигляді, використовуючи електронний підпис. Інші суди мають позитивний досвід проведення відеоконференцій. Але, на жаль, не всі суди мають технічні можливості проведення таких конференцій», — розповів суддя ВС та за сумісництвом член РСУ Єгор Краснов.

Також він зазначив, що досі актуальним питанням залишається надання офіційної електронної адреси. «Адже ви знаєте, що на поштові відправлення витрачається велика сума, — зауважив законник. — Також деякі особи зловживають письмовими повістками, вдаючи, що вони їх не отримали, щоб затягнути процес. Електронна пошта прискорила б розгляд електронних справ».

Між іншим, «верховники» — це ті судді, які досі не користуються електронним судом. А він, між іншим, сьогодні працює в судах України. Щоб детальніше довідатись про роботу е-суду, на обговорення запросили представника ДСАУ.

Е-суд став реальним

«Система «Електронний суд» побудована так, що особа заходить у свій електронний кабінет за допомогою електронного підпису. В тому кабінеті є шаблони заяви, і підписаний документ система надсилає до суду. Сама система перевіряє особу, яка наклала підпис, суд також може перевірити достовірність цього підпису і документи реєструються в суді», — розповів про принципи роботи електронного суду заступник голови Державної судової адміністрації Сергій Чорнуцький.

Модератор бесіди Леся Михаленко поцікавилась, що робити тим судам, які ще не підключені до системи. Окрім того, у цій підсистемі нема можливості завантаження електронних документів, адже сама система не передбачає завантаження файлу з тим розширенням, яке має електронний документ. «На період карантинних заходів як можна подавати документ?» — ще раз запитала модератор.

«Система електронного суду дає можливість завантажити у застосунку будь-які документи, наприклад відскановані, — повідомив С.Чорнуцький. — Ви говорите про специфічне розширення якогось документа, але, наскільки я знаю, особливого обмеження щодо завантаження до заяви документа немає. Такі обмеження є лише щодо обсягу, але при цьому можна долучити кілька файлів з додатками. Сьогодні всі суди першої та апеляційної інстанцій під’єднані, за винятком Київського апеляційного суду, адже він використовує програмне забезпечення, яке відрізняється від інших».

Цікаво, що електронний суд оминув ВС. Поки що з усіх касаційних судів тільки один оснащений програмою — адміністративний. Також побажав випробувати новинку Касаційний господарський.

Втім, у коментарях до обговорення можна побачити багато скепсису та критики «е-суду». «Зараз сотні тисяч українців зберігають ключі на незахищених носіях (флешках), з яких можна викрасти КЕП і, підібравши пароль, підписувати цифрові документи без відома власника, — пише один із коментаторів. — Чи можна тоді стверджувати, що документ підписаний окремою особою?»

«Непоодинокі випадки, коли районні суди не дають можливості доступу до електронної справи і мотивують це тим, що ЄСІТС не працює», — скаржаться люди.

А дехто взагалі вважає створення такого сервісу безглуздим: «Який сенс в електронному кабінеті, якщо далі судова справа не буде формуватися в електронному вигляді?»

Утім, хай там як, але караван нарешті пішов. ДСАУ навіть підготувала відповідний документ. Завершенням підготовки Положення про Єдину судову інформаційно-телекомунікаційну систему похвалився С.Чорнуцький. У положенні взяли до уваги зміни, які необхідно внести до процесуальних кодексів. Але коли до цих поправок дійдуть руки у законодавця — не відомо.