Закон і Бізнес


І слово строком відгукнеться…

Критика еміра або пророка в соцмережах прирівнюється до загрози державній безпеці


№6 (1096) 09.02—15.02.2013
1670

Суд Кувейту на 10 років позбавив волі підданого країни Оранса аль Рашеді за образу еміра й заклики до повалення режиму. Підсудного також обвинувачували в поширенні неправдивих відомостей про країну й підрив її репутації.


Як повідомляє кувейтська газета Al-Jarida, слідство встановило, що засуджений розмістив у Twitter і на YouTube повідомлення, образливе для країни й еміра, якому конституція гарантує «імунітет і недоторканність». Судовий вердикт остаточний та оскарженню не підлягає.

За 2 дні до цього іншого жителя Кувейту, Мухаммеда Ейд аль Аджмі, котрий образив еміра у Twitter, засудили до 5 років позбавлення волі. Це максимальне покарання, передбачене відповідною статтею.

Таке рішення викликало обурення представників правозахисних організацій, що базуються в Кувейті. «Ми закликаємо уряд розширити свободи й виконувати положення Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, яку він підписав», — заявив голова місцевої правозахисної організації Мухаммед аль Хумайді.

Критика еміра неприпустима в Кувейті й розцінюється як загроза державній безпеці. Влада ретельно відстежує й контролює політизовані повідомлення в соціальних мережах.

Покарання за образливі коментарі в Інтернеті призначається згідно з новим законом, прийнятим у країні минулого року з метою врегулювання використання соціальних мереж. Першими до тюремного ув’язнення за образу еміра у Twitter було засуджено двох 20-річних громадян — Айяда аль Харбі й Рашида аль Анзі.

А.аль Харбі, котрий працював на сайті новин Sabr, у своєму блозі у Twitter розкритикував політику еміра й уряду країни. Кількість його прихильників у Twitter — понад 13 тис. чоловік. У листопаді А.аль Харбі був заарештований за обвинуваченням у наклепі й поширенні неправдивих відомостей та отримав 2 роки тюрми. За словами адвоката журналіста Мохаммеда аль Хуміді, таке рішення суду було несподіваним, тому що порівняно з іншими арабськими країнами в Кувейті — демократія. «Люди звикли до демократії, але несподівано ми бачимо порушення конституції», — цитує слова М.аль Хуміді The Guardian. Р.аль Анзі, блог якого читають 5,7 тис. осіб, було засуджено до такого ж строку.

Після них були засуджені ще десятки користувачів соціальних мереж, активістів і опозиціонерів. Як і О.аль Рашеді, до 10 років позбавлення волі в червні 2012-го був засуджений інший підданий країни, якого обвинуватили в спричиненні загроз державній безпеці, оскільки він у соціальній мережі образив пророка Мухаммеда й сунітських правителів Саудівської Аравії та Бахрейну.

Після того, як правозахисна організація «Міжнародна амністія» в листопаді минулого року заявила, що Кувейт обмежив свободу слова та зборів, влада країни пообіцяла захищати користувачів соцмереж. Вона мала намір гарантувати свободу слова незалежно від того, підтримують блогери владу чи перебувають на боці опозиції, але доти, доки не зачіпаються питання, що стосуються розпалювання міжнаціональної ворожнечі чи насильства.