Закон і Бізнес


Про проведення аудиту товариства


№21 (1475) 30.05—05.06.2020
3108

Суд не вправі зобов’язати товариство надати документи для аудиту. Адже обов’язок забезпечити аудитору можливість провести перевірку виникає відповідно до прямої вказівки закону.


На це звернув увагу Касаційний господарський суд (постанова від 29.04.2020, справа №922/1859/19).

Людина звернулася з позовом проти ПрАТ про скасування рішення загальних зборів акціонерів у частині направлення на розвиток підприємства прибутку, отриманого у 2018 році. Просила зобов’язати ПрАТ: нарахувати та виплатити їй кошти у вигляді дивідендів; забезпечити аудитору можливість проведення аудиту та надати податкову звітність.

Суд рішенням, залишеним без змін постановою апеляційного господарського суду, позов задовольнив частково — зобов’язав ПрАТ забезпечити аудитору можливість проведення аудиту на замовлення акціонера; у задоволенні решти вимог відмовив.

Із цим погодився й КГС, зазначивши, що ст.75 закону «Про акціонерні товариства» є імперативною для товариства. Право акціонера, який є власником більше ніж 10% акцій, вимагати проведення аудиту не залежить від бажання самого товариства чи його посадових осіб або доцільності проведення такої перевірки.

Шляхом пред’явлення вимоги про проведення аудиторської перевірки учасник (акціонер) реалізує своє корпоративне право, пов’язане з діяльністю й управлінням справами товариства. Натомість обов’язок надати аудитору визначений позивачкою перелік документів не встановлений нормами чинного законодавства, тому суд правильно відмовив у зобов’язанні надати аудитору відповідну податкову звітність та електронну копію бухгалтерської бази.