Закон і Бізнес


Узурпація Ситником


№20 (1474) 23.05—29.05.2020
2234

Як тільки не намагаються прибрати Артема Ситника із посади глави НАБУ. І законопроекти реєструють, і постанови. Група нардепів спробували зайти з іншого боку й скасувати указ Президента про його призначення.


На цьому тижні відповідне подання 51 народного депутата надійшло до Конституційного Суду. Судячи по тому, хто вказаний уповноваженим представником, то ініціатором документу є Олександр Дубинський.

З погляду позицій, що висловлені суддями КС раніше, указ про призначення А.Ситника є вочевидь неконституційним, оскільки виданий Петром Порошенком із перевищенням своїх повноважень. Тобто мала місце узурпація влади з боку глави держави, оскільки його дискреція обмежена вичерпним переліком, наведеним у Конституції.

Проте, проблема в тому, що цей указ є актом індивідуально-правової дії. Отже, КС може відмовитися від його аналізу, пославшись на те, що він вичерпав свою дію. Випереджаючи таку відповідь, у поданні нагадується про рішення КС від 27.03.2002 №7-рп/2002, в якому зазначено, що конституційний контроль Суду поширюється на всі акти Верховної Ради та Президента, незалежно від того, чи мають вони нормативний характер.

Адже у випадку з А.Ситником йдеться про посягання на принцип поділу влади. Й відмова КС від розгляду цього указу імпліцитно слугуватиме заохоченням для органів влади та посадових осіб до рецидиву порушення Конституції та узурпації влади.