Закон і Бізнес


Про нові підходи вирішення корпоративних спорів розповіли судді ВС


14.04.2020 14:38
2345

Асоціація правників України розпочала серію вебінарів у межах співпраці з Верховним Судом і Асоціацією розвитку суддівського самоврядування України. Перший вебінар був присвячений проблемам корпоративних спорів.


Як повідомили в АПУ, відкрив серію обговорень Президент Асоціації правників України Денис Бугай, передає «ЗіБ».

Він розповів про проект та представив перших спікерів – суддів Великої Палати Верховного Суду Олену Кібенко та Віталія Уркевича.

Під час вебінару В.Уркевич висвітлив проблеми корпоративних спорів.

Проблема 1. Розмежування корпоративних та інших спорів за суб’єктним складом

«З одного боку, здається, що ніяких проблем нема. Однак, у низці випадків ВС дійшла до висновку, що спори мають розглядатися в порядку господарського судочинства», — підкреслив В.Уркевич. До таких відносяться справи щодо: обслуговуючих кооперативів, споживчих товариств, ОСББ, адвокатських об’єднань. Сюди ж відносяться питання щодо наявності статусу акціонера товариства.

До цивільного ж судочинства відносяться спори, пов’язані з релігійними організаціями.

Проблема 2. Розмежування корпоративних та трудових спорів

За словами пана Уркевича, позов про визнання недійсним рішення наглядової ради про відсторонення від виконання обов’язків голови правління ПрАТ має розглядатися саме як корпоративний спір. Крім того, він повідомив, що відповідно до рішення ВС, припинення повноважень керівника не є порушенням його трудових прав, бо не обов’язково пов’язується з його звільненням. Як і у випадку, якщо на місце відстороненого керівника інша особа вибрана тимчасово.

Позовні ж вимоги кредитора юридичної особи про скасування держреєстрації припинення юрособи, вчиненої із порушенням законодавства, підлягають адміністративному судочинству. А от справи щодо запису про припинення юрособи – це, за словами судді, юрисдикція господарського суду.

До господарсько-правових спорів спікер також відніс: набуття корпоративних прав, розірвання договору купівлі-продажу корпоративних договорів та втрату системи реєстру власників цінних паперів.

Наостанок В.Уркевич надав фіксований перелік підходів ВП ВС до визначення юрисдикційності корпоративних спорів. Серед них:

–       Максимально прості та зрозумілі критерії такого визначення;

–       Через навантаження 1 спір розглядається лише 1 раз;

–       Відповідач у справі – обов’язково особа, з якою насправді існує спір;

–       Звернення до суду з вимогами, що не підлягають розгляду унеможливлюються;

–       Запобігання штучному створенню преюдиції;

А от суддя ВП ВС Олена Кібенко, обрала, за її словами, одну з найбільш контроверсійних тем. Вона розповіла про нові підходи ВП ВС до вирішення корпоративних спорів.

Зокрема, вона розповіла про Постанову ВП ВС від 08.10.2019 у справі №916/2084/17, провадження №12-77гс19. Так, Велика Палата відмовилася відступати від висновку про те, що договори, укладені без згоди загальних зборів, не порушують прав учасників товариства, незалежно від розміру частки учасника у статутному капіталі.

Пані Кібенко нагадала, що закордоном впроваджена концепція невтручання суду в бізнесові рішення. Суди не вважають себе достатньо компетентними для їх розгляду. Наше законодавство розвивалося в тому ж напрямку – за принципом стабільності правочинів. І вказана постанова втілює саме його.

Крім того, суддя розглянула ще три постанови які, за її словами, фактично сформували новий напрям розвитку судової практики.

Запис вебінару можна переглянути тут.

Із презентаціями спікерів можна ознайомитися за посиланнями:

Олена Кібенко;

Віталій Уркевич.

Наступний захід відбудеться сьогодні, 14 квітня, о 18:00. Зареєструватися можна за посиланням.

Закон і Бізнес