Закон і Бізнес


Карантин під арештом


№14 (1468) 11.04—17.04.2020
3885

Голова Національної асоціації адвокатів України Лідія Ізовітова звернулася до уповноваженого Верховної Ради з прав людини Людмили Денісової щодо умов перебування в’язнів та арештованих під час пандемії COVID-19.


У листі голови НААУ говориться про останні зміни у національному законодавстві, які враховують особливості карантину в системі правосуддя. Також наводиться позиція комітету Ради Європи з питань запобігання катуванням, який закликає держави частіше використовувати альтернативи заходи, вдаватися до скорочення строків позбавлення волі, до умовно-дострокового звільнення та пробації, до повторної оцінки потреби у продовженні недобровільної госпіталізації психіатричних пацієнтів, до виписки або надання комунальної медико-соціальної допомоги особам, які перебувають в установах соціального захисту, а також до відмови, наскільки це можливо, від адміністративного затримання мігрантів.

Крім того, комітет затвердив перелік принципів, що стосуються поводження з особами, позбавленими волі, у контексті пандемії. Зокрема, у принципі 5 цього переліку наголошується на тому, що всі органи влади, від яких це залежить, повинні здійснювати узгоджені заходи, що є альтернативними позбавленню волі. Такі заходи є нагально необхідними в умовах перенаселеності пенітенціарних установ.

З огляду на рекомендації європейських інституцій та ситуацію з пандемією в Україні НААУ закликала вжити дієвих заходів щодо обов’язкового врахування судами, органами прокуратури і досудового розслідування умов пандемії як однієї з обставин, що мають братися до уваги при обранні чи зміні запобіжного заходу на тримання під вартою та пошук можливостей застосування у разі потреби альтернатив.

НААУ також закликала уможливити у встановленому процесуальним законом (наприклад, за ініціативою сторони захисту) порядку зміну обраних запобіжних заходів у вигляді тримання під вартою на менш суворі.

Закон і Бізнес