Закон і Бізнес


Е-суд близько

Законники працюватимуть в особливому режимі, а їхні охоронці стануть невиїзними


На рекордно короткому засіданні РСУ було так мало людей, що всі рішення ухвалювали одноголосно.

№11-12 (1465-1466) 21.03—03.04.2020
Аліна ПРИШЛЮК
20286

Блідошкірим людям, які не спали вночі й мають червоні очі, до храму справедливості зась. Їх туди не пустять. Однак вони зможуть під час карантину надіслати свою заяву поштою або на електронну адресу.


Позапланове засідання Ради суддів відбулося перед початком карантину через поширення коронавірусу. Темою засідання була саме епідемія, обговорювали те, як їй запобігти.

Щоб уберегти себе від можливого зараження вірусом, який могли принести на засідання необачні колеги, Голова РСУ Богдан Моніч спілкувався з присутніми у відеочаті, як і більшість його колег. Напевне, це правильно, адже серед тих, хто з’явився на засідання, не було жодного в захисній масці. Засоби захисту на собі мали лише охоронці будівлі на прохідній.

Б.Моніч за день перед тим приготував рекомендації, які, на його думку, урятують Феміду від епідемії. На засіданні, яке відбулося за участю кількох членів, адже більшість не з’явилася, ці рекомендації затвердили (див. стор.6. — Прим. ред.). У дистанційному режимі.

Очільник РСУ закликав узяти з нього приклад і розглядати справи в режимі відеоконференції, а громадянам роз’яснювати таку можливість або іншу — відкласти розгляд справи до кращих часів. Вирішуючи питання про можливість розгляду справ у режимі відеоконференції, слід брати до уваги, що такий режим роботи не повністю убезпечує від поширення захворювання, оскільки все ж передбачає необхідність явки громадян у кілька судів, які забезпечують проведення судового засідання в такому режимі.

Також Б.Моніч уважає недоцільним проводити в такий небезпечний час семінари чи круглі столи, особистий прийом громадян, а також зайвою присутність на судових засіданнях тих, хто не є учасником процесу. На його думку, сторони можуть ознайомитися з матеріалами справи дистанційно, для цього варто відсканувати матеріали та надіслати на електронну адресу. Заявам також ніщо не завадить надходити в суд в електронному вигляді.

Очільник РСУ вважає доречним не пускати в суд тих, хто кашляє або має надто бліде лице чи червоні очі. А судовий розгляд краще за все здійснювати за відсутності сторін у порядку письмового провадження.

Поради очільника РСУ та страх суддів перед коронавірусом можуть породити те, на що були не здатні реформи, — електронне судочинство.

Попри те що в рекомендаціях ідеться про пересилання матеріалів на електронні адреси, про прийняття заяв у електронному вигляді та навіть про відеоконференції, жоден із присутніх не сказав, що український суд до цього не готовий, що працівники не вміють користуватися програмами, а комп’ютерів на всіх банально не вистачає.

Щоб вірус не проник у лави служителів Феміди, РСУ дійшла висновку, що з’їзд на початку квітня, який запланували ще взимку, буде зайвим. Коли він все ж таки відбудеться — не знають. Його відклали «на невизначений строк».

Відповідно, не відбудуться у встановлений час співбесіди з кандидатами на вакансію в Конституційного Суді. Утім, відбір не скасували, а лише відклали, тобто нових осіб до переліку із 14 претендентів не додаватимуть. Рішення про скликання спільних зборів суддів місцевих загальних судів для обрання делегатів на з’їзд РСУ переглядати не стала, але порадила приймати таке рішення, беручи до уваги карантин, і ставити собі за мету мінімізувати ризик поширення вірусу.

Між іншим, вимоги до безпеки судів — більш радикальні. Усі працівники Служби судової охорони зобов’язані носити захисні маски й поліетиленові (нітрилові) рукавички. Під час виконання інших обов’язків мають користуватися дезінфекційними засобами для оброблення рук, дотримуватися дистанції 1,5—2 м до сторонніх осіб. Їм також не дозволять ручкатися та їздити за кордон чи у відрядження в інші регіони України.

Водночас для адвокатів та інших осіб, які здійснюють представництво у справах і беруть участь у судових засіданнях, тепер з’явилася нова проблема. Ідеться про загальну, за винятком поодиноких випадків, невизначеність щодо роботи судової влади в умовах уведення обмежувальних та інших заходів. Адже кожна судова установа визначає свої правила та слідує власному алгоритму поведінки в умовах карантину. Оскільки будь-яких кокретних рекомендацій органи суддівського самоврядування не дали.