Закон і Бізнес


Про недопуск податківців


№11-12 (1465-1466) 21.03—03.04.2020
4079

Недопуск до проведення перевірки є правом, а не обов’язком платника. Тому якщо останній не скористався цим правом, то належним способом захисту є саме оскарження рішення, прийнятого за результатами перевірки.


На це звернув увагу Касаційний адміністративний суд у постанові від 21.02.2020 (справа № 826/17123/18). В ній наголошено, що, незалежно від прийнятого рішення про допуск (недопуск) посадових осіб до перевірки, платник не позбавлений можливості посилатись на порушення контролюючим органом вимог законодавства щодо проведення такої перевірки. Але оскарженню при цьому підлягають власне податкові повідомлення-рішення, а не підстави для видання наказу про проведення перевірку.

КАС зазначив, що у разі якщо контролюючим органом була проведена перевірка і за її наслідками прийняті податкові повідомлення-рішення чи інші рішення, то цей наказ як акт індивідуальної дії реалізовано його застосуванням. Тому його оскарження після допуску платником посадових осіб контролюючого органу до проведення перевірки не є належним способом захисту, оскільки подальше скасування наказу не може призвести до відновлення порушеного права.