Закон і Бізнес


Мобінг: як протидіяти насильству на роботі


05.03.2020 16:46
4662

Проблема мобінгу набуває все більшого розповсюдження. З проявами утиску варто боротися. Таким способом може стати медіація, яка допоможе сторонам віднайти порозуміння без насилля як психологічного так і фізичного.


Чому виникає мобінг на робочому місці та як з цим боротися, розповіли фахівці Координаційного центру з надання правової допомоги, передає «Закон і Бізнес».

Під мобінгом розуміється – утиск зі сторони колег, що може проявлятися у різних формах психологічного тиску. Українське ж законодавство визнає утиск однією із форм дискримінації і не лише забороняє будь-які його прояви, але і визначає цивільну, адміністративну та кримінальну відповідальність за це.

Поширення цього явища в Україні обумовлене значною кількістю факторів: від політичних до соціальних. Чинне законодавство визначає звернення до суду як основний інструмент захисту від утисків та інших форм дискримінації. Однак, судова практика не є достатньо ефективною та не вирішує питання викорінення такого явища. В свою чергу, міжнародна практика вказує на те, що одним із ефективних та швидких способів зменшити рівень конфліктів на робочому місці, а також, як інструмент запобігання утиску, може стати медіація, що спрямована на примирення сторін та виявлення прихованих причин появи мобінгу в колективі.

Звичайно, підстави виникнення мобінгу можуть бути різні: соціальні, виробничі чи особистісні. Самі по собі покарання не зможуть ефективно вирішити міжособистісний конфлікт між працівниками, які постійно перебувають в контакті. Не кажучи вже про проблему ефективності такого рішення, обмежувальні заходи, наприклад, адміністративний штраф або судовий процес не викликають у «жертв» мобінгу бажання звертатися до цих інструментів. Це пов’язано з тим, що увага зосереджена на порушенні правил, а не на зіпсованих відносинах. А офіційні процеси, як правило, затягуються на тривалий час і стають публічними.

Медіація може виявитись бажаною альтернативою ніж використання адміністративного покарання.

Медіація дозволяє підійти до проблеми мобінгу зі сторони розуміння, а не покарання. Перевагами медіація є те, що вона може бути дієва не лише на етапі вирішення вже існуючого конфлікту, а і як засіб попередження мобінгу, оскільки передбачає  дотримання принципів рівності та нейтральності усіх учасників,   конфіденційність всього процесу та прозорість використання процедури примирення.

Під час медіації сторони приймають безпосередню участь у процесі вирішення ситуації і відповідають за результат своєї домовленості, чого вони позбавлені при застосуванні адміністративної чи іншої форми втручання у конфлікт. Процес медіації, у порівняння із судовим процесом, дозволяє достатньо швидко віднайти рішення конфлікту, як сторони звернулися з проханням про проведення медіації. І саме цього в більшості випадків хочуть постраждалі від мобінгу сторони.

Основною перевагою медіації є те, що вона спрямована не на покарання за можливе непорозуміння, а на попередження та вирішення проблем у колективі.

Закон і Бізнес