Закон і Бізнес


Про валютний взаємозалік


№9 (1463) 07.03—13.03.2020
8576

Припинення зобов’язання шляхом зарахування зустрічних однорідних вимог може бути обмежено виключно законами, а перебування зовнішньоекономічних операцій на контролі саме по собі не спричиняє застосування штрафних санкцій (пені).


До такого висновку дійшла палата Касаційного адміністративного суду, скасувавши рішення Державної фіскальної служби, яким було нараховано пеню за порушення строку розрахунку у сфері зовнішньоекономічної діяльності.

Суди встановили, що позивач експортував товар на користь компанії-нерезидента. Але кошти на рахунок української компанії не надходили, оскільки було укладено угоду про припинення  зобов’язань шляхом зарахування зустрічних однорідних вимог.

Податковий орган цього факту не врахував і застосував до позивача штрафні санкції, уважаючи, що у випадку припинення контрольованих операцій у такий спосіб резидент не звільнений від фінансової відповідальності за порушення граничних строків розрахунків у сфері ЗЕД.

КАС зауважив (постанова від 31.01.2020 у справі №1340/3649/18), що чинне законодавство не забороняє виконання зобов’язань резидента України перед нерезидентом шляхом зарахування зустрічних грошових вимог за наявності належним чином оформлених документів. А обмеження, запроваджені постановами правління Національного Банку адресовані виключно уповноваженим фінансовим установам.