Закон і Бізнес


Таємниці великих грошей

Нардепи поговорили про те, як повернути борги за електроенергію та простежити за деклараціями можновладців


Комітет з антикорупційної політики вважає, що надання послуг суб’єктам, які не виконують договірних зобов’язань, суперечить Конституції та спричиняє додаткові видатки.

№8 (1462) 29.02—06.03.2020
Павліна КАМЕНСЬКИХ
3320

Агентство, яке має запобігати корупції, тримає на мушці очільника Офісу Президента та заступника керівника ДБР. Тим часом Кабмін не знає, як повернути мільярди за надані сепаратистам послуги та шахтам.


Найкращі експерти

«Фактично сьогодні у галузі запобігання корупції працюють найкращі експерти», — повідомив новий голова НАЗК Олександр Новіков на засіданні Комітету Верховної Ради з питань запобігання корупції. Мовляв, усі, до кого були питання, вже звільнені. Тож новий керманич проголосив мету: перетворити НАЗК «з непрацюючої інституції на ефективний інструмент запобігання корупції». Він представив своїх заступників — Романа Сухоставця та Івана Преснякова.

Нині в установі працюють близько 300 службовців, хоча Кабмін установив верхню межу на рівні 408 осіб.

Також О.Новіков назвав і досягнення установи. «За роки існування НАЗК провело 2161 перевірку. Лише 13% із них виявили недостовірне декларування. Роботу було організовано належним чином», — повідомив він.

Проте окремих членів комітету більше цікавили конкретні особи. Наприклад, декларація нового глави Офісу Президента Андрія Єрмака, адже він є однією з тих осіб, до якої в НАЗК виникли питання. Натомість, Антоніну Славицьку непокоїло, чи не є порушенням корупційного законодавства, якщо особа, не оформивши відрядження, поїхала за кошти третьої особи за кордон. Очевидно, вона мала на увазі відвідини нардепами економічного форуму у Давосі за кошти фонду, заснованого одним з олігархів.

На це О.Новіков відповів, що він на цій посаді не для того, щоб боротись із корупцією, а щоб запобігати їй.

На запитання коли з’явиться рада громадського контролю доповідач не назвав чіткої дати. Пролунала відповідь, що НАЗК уже співпрацює з громадськими організаціями.

Загалом НАЗК передало до Національного антикорупційного бюро та Державного бюро розслідувань 67 матеріалів. Також агентство направило до ДБР запит щодо заступника голови Олександра Бабікова з приводу можливої наявності конфлікту інтересів. Хоча, вочевидь, в агентстві пішли на поводу в тих, хто помилково ототожнює адвоката та його колишнього клієнта.

Шахти не платять комуналки

Юрій Камельчук запропонував на розгляд комітету два законопроекти (№№2386 та 2389) про те, як повернути борги за електрику. Менш як рік тому одна із майбутніх нардепів закликала не платити за комунальні послуги. Сьогодні чинна влада стикнулась із тією ж проблемою, що й минулорічна — повернення боргів.

У проекті №2386 згідно з його преамбулою врегульовуються «правові, економічні та організаційні засади, пов’язані з погашенням заборгованості, що утворилася на оптовому ринку електричної енергії України». У ньому визначаються строки, заходи щодо погашення заборгованості й механізми проведення взаєморозрахунків.

Утім, науково-експертне управління Верховної Ради не вважає документ вдалим. Адже у 2005 році парламент ухвалив схожий закон — «Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу». В ньому також передбачався спеціальний режим погашення заборгованості.

Хоча парламент неодноразово продовжував строки врегулювання заборгованості, досягти бажаного результату так і не вдалося. Хіба що списати борги завдяки цьому закону спромоглася енергетична компанія, до якої була причетна Юлія Тимошенко, яка і лобіювала цю ідею.

Досвід і негативне ставлення експертів не зупинило Ю.Камельчука, і він представив свій закон на розгляд Комітету ВР з антикорупційної політики. І вже на засіданні ініціатори проекту заявили, що є всі підстави вважати, що буде погашено всю заборгованість. Але впродовж 5 років.

Однак, на думку членів комітету, запропонований підхід, за яким безпосередньо законом вирішуються питання погашення заборгованості між господарюючими суб’єктами, не узгоджується з основоположним принципом цивільного права — рacta sunt servanda.

Ю.Камельчук залучив як свого «свідка» заступника керівника ДП «Енергоринок», яке і є постачальником електрики на проблемні об’єкти, — Юрія Бойка. Той запевнив, що «державні шахти задля того, щоб знизити собівартість продукту, не платять за електроенергію» і цей борг становить 13,2 млрд грн.

Також він нагадав про поставку електроенергії на неконтрольовані території. Зокрема, постановою КМ були розроблені правила, а перед цим Верховна Рада делегувала повноваження Уряду приймати рішення щодо поставки електроенергії саме на непідконтрольні території. Як наслідок, упродовж двох років накопичилися борги на 3 млрд грн.

Втім, комітет не підтримав запропонованого проекту. На думку нардепів, він не виключає корупції, яка може мати місце під час як оплати боржниками послуг, так і надання цих послуг компанією «Енергоринок».