Закон і Бізнес


Відкатно-перекатні схеми

Адвокати виявили спосіб, як суттєво збільшити прибутки підприємств


Артем Ковбель стверджує, що негаразди в бухгалтерії стаються, коли топ-менеджери або надто розумні, або — навпаки.

№8 (1462) 29.02—06.03.2020
Ксенія ТАЛАМАНЧУК
7139

В умовах економічної кризи велика частина підприємств перебуває на межі рентабельності. Втім, адвокати визначили один показник, який дозволяє суттєво збільшити прибутки.


Ловити на гарячому

Фінансова та політична нестабільність для окремих підприємств стає фатальною, адже майже у всіх галузях прибутки значно зменшились. Водночас, як показують аудиторські дослідження, далеко не завжди за зниженням прибутків стоять об’єктивні чинники. Адже іноді гроші обертаються довкола підприємства, а топ-менеджери активно поліпшують умови власного життя, залишаючи акціонерів та кінцевих бенефіціарів з жалюгідними копійками.

Так, на заході, організованому Національною асоціацією адвокатів України, правникам розповіли, де у підприємства бермудський трикутник, в якому зникають гроші, та як цьому протидіяти. За підрахунками аудиторів, на схемах, створених топ-менеджерами, компанії щороку втрачають мільйони євро. Втім, незважаючи на те, що крадіжки припинити неможливо, існують механізми зменшення втрат.

Своїми професійними надбаннями із присутніми поділився адвокат Артем Ковбель. Він розповів, що іноді до 30% прибутку підприємства залишається в топ-менеджерів компанії, через що власникам необхідно тримати руку на пульсі оперативної діяльності. Викоренити корупцію та злочинні схеми неможливо, проте суттєво зменшити та встановити адекватну протидію — реально.

Працювати і не соромитись

Зокрема, маржинальність підприємства збільшується тоді, коли топ-менеджери розуміють, що їхню діяльність перевірять. Найліпшим механізмом є форензик, який дозволяє віднайти всі слабкі місця компанії та зрозуміти, скільки крадуть. Утім, не всі українські власники готові це робити. І головна причина, як це не дивно, — сором.

Як показує статистика, крадіжки відбуваються на всіх підприємствах. Питання лише в обсязі. Тож, якщо протягом двох-трьох останніх років на підприємстві все добре й не сталося жодного скандалу з цього приводу, — це перший показник, що невпорядковані та поодинокі схеми поліпшення майнового статусу набули системності. Найчастіше за допомогою форензика виявляються добре налагоджені схеми, які працюють на найвищому рівні.

Нічого особливого для цього не треба, адже крадуть не там, де є надприбутки, а там, де є можливість. Що в українських реаліях означає збагачення за рахунок знання бізнесу та наявність подвійної бухгалтерії. Для власників такі схеми подаються як потенційна можливість зменшення податкової бази та вивільнення коштів для реінвестицій.

Сірі зони

Як не дивно, але що прогресивніша компанія та що ближча її діяльність до білого сектора, то ліпше вона захищена. Адже більшість схем з’являються там, де обертається готівка. Наступне місце в рейтингу ідеальних передумов для шахрайства посідає проведення аукціонів та закупівель. Фактично будь-які зносини з партнерами компанії, які не мають чітко визначених фінансових критеріїв, стають багатою нивою для схем заробітку.

Так, доволі поширеною схемою є реєстрація компаній для суміжних послуг на родичів. Саме ці компанії постійно перемагають у тендерах, що дозволяє зменшувати прибуток унаслідок невигідних бізнес-умов. Фактично ті послуги, які можна купити на вільному ринку за втричі нижчою ціною, купують за космічні суми, чим зменшують прибуток підприємства. Для власників низьку рентабельність завжди списуватимуть на конкурентні та маркетингові війни та економічну кризу.

Втім, всі ці схеми можна виявити за допомогою форензику. Як зазначає А.Ковбель, останній відрізняється від аудиту більш ґрунтовними підходами. Адже аудитори перевіряють бізнес на наявність нетипових правочинів, форензисти ж виявляють слабкі ланки та вивчають бізнес-процеси для розуміння всіх «сліпих зон» на підприємстві.

Вивести на чисту воду

Зрозуміти, чи задіяні топ-менеджери у схемах, доволі просто. По-перше, таке підприємство протягом останніх років працювало тихо, без скандалів. По-друге, вищі посадові особи не мають жодного бажання сприяти роботі аудитора або ж форензиста. Іноді саботаж починається із самого початку перевірки. Адже, якщо на підприємстві налагоджені схеми вимивання прибутків, у нього завжди не вистачатиме грошей на запропоновану власником або ж акціонером перевірку.

Крім того, найчастіше на «менеджерський схематоз» страждають особи, які працюють на підприємстві не один рік, мають довіру засновників та доволі високий професійний рівень. Адже все це в поєднанні дає шахраям можливості бачити слабкі ланки та заробляти на них. Також доволі часто такі менеджери співпрацюють зі службою внутрішньої безпеки, яка слугує прикриттям. Навіть проходження поліграфа не убезпечує власників від недобросовісних дій з боку персоналу. Так, доволі поширеними є випадки, коли служба внутрішньої безпеки, самостійно обираючи поліграфологів, підтасовує результати проходження перевірки для вищого менеджменту компанії.

Отже, якщо власники бачать, що підприємство стрімко втрачає рентабельність, варто перевіряти первинну документацію. В більшості випадків таку зацікавленість виявляють диванні акціонери, які не мають можливості самостійно керувати компанією. В українських реаліях до форензистів звертаються ті, кому фактично нема чого втрачати, адже більшість власників намагається вирішувати проблеми самостійно.

Знайти та замовити

Вбити двох зайців одночасно можливо, запевняє А.Ковбель. Зокрема, на його думку, замовляючи послуги з форензику, засновники підприємства або ж акціонери дістають можливість не лише вивести на чисту воду шахраїв, але й оптимізувати діяльність підприємства. Перш за все необхідно зменшити обсяг готівки в обороті та додати прозорості бізнесу. Не менш важливою є й політика лояльності для бізнес-партнерів. Наприклад, система дисконтів дозволяє зменшувати кількість хабарів та високі ціни.

Стимулювати менеджерів також дуже важливо. Якщо вище керівництво компанії не бачить зв’язку між власними доходами та прибутками компанії, вони намагатимуться працювати на KPI, незважаючи на рентабельність. Іноді спрацьовує і зворотне — коли починають красти через зниження авторитету акціонерів.

Тож варто пам’ятати, що передумовою шахрайства стає збіг трьох факторів — можливості вкрасти, мотиву та виправдання своїх дій. Тож не важливі, ні заробітна плата, ні досвід менеджера. Крім тог, іноді навіть робота на керівних посадах у великих транснаціональних підприємствах не є запорукою чесності. Адже практиці відомо, коли недобросовісних топів звільняли з компанії, не поширюючи інформації про причини таких рішень. Передумовою для цього стає репутація компанії та її капіталізація, адже шкода від репутаційних втрат іноді буває вищою від матеріальних збитків, завданих керівництвом.

Не останнє місце в цьому займають і схеми податкового планування. Як зазначає адвокат Яків Воронін, іноді ухиляння від податків обходиться компанії дорожче від самих податків. Тож податковий комплаєнс поступово починає набирати обертів і в Україні. Перш за все правники, які працюють на підприємстві, повинні передбачати наслідки роботи за тим чи іншим напрямом. І йдеться не лише про документальне оформлення або ж попередню перевірку контрагентів.

Незважаючи на зміну підходів у вітчизняному законодавстві, деякі директори довіряють податкові наслідки, наприклад, Марії Іванівні, що навіть у чоловіка вимагає акти виконаних робіт. Утім, така позиція не завжди приводить до взаємного задоволення. Адже недбалі дії з боку дівчат із калькуляторами іноді тягнуть за собою дуже негативні наслідки для підприємства.

Запобігти цьому можна, якщо компанія вчасно проводить податковий аудит. Саме податкові адвокати мають можливість проаналізувати діяльність підприємства та запропонувати такі форми взаємовідносин з контрагентами, які дозволять отримати законну податкову вигоду. Наводячи приклад ефективності обраного підходу, адвокати представили справу, в якій інвестор обирав проекти для нового бізнесу. Проаналізувавши законодавство в нафто-газовій сфері, адвокати порадили йому інвестувати нову свердловину, чи зекономили бізнесмену майже 17% податків протягом майбутніх 10 років.

З огляду на ускладнення законодавства перед бізнесом відкриваються не лише нові ризики, але й нові можливості. Недаремно криза — це завжди зростання. Так, зниження прибутків для одного бізнесу стає передумовою для звільнення топ-менеджменту, а для іншого — підставою для перегляду юридичного оформлення діяльності.

В будь-якому випадку, якщо ти сам не стежиш за своїм бізнесом — за ним починає доглядати хтось інший. Тож за допомогою своєчасних перевірок власник має можливість оптимізувати роботу підприємства і збільшити його прибутковість. Не останню роль в цьому процесі відіграє і наявність корпоративного договору, який допомагає тримати руку на пульсі змін та не втратити справу свого життя через чужу жадібність.