Закон і Бізнес


АПУ закликає парламент доопрацювати законопроект про внесення змін до КПК


19.02.2020 17:43
2381

Повернення можливості прокурору обирати запобіжний захід у вигляді особистого зобов’язання власним рішенням, без суду — це крок назад.


Про це йдеться у відкритому зверненні Асоціації правників України щодо доопрацювання проекту закону №2734 «Про внесення змін до Кримінального процесуального кодексу України (щодо вдосконалення правового регулювання кримінального процесу)», яке є у розпорядженні видання «Закон і Бізнес».

АПУ звертається до голови Комітету Верховної Ради з питань законодавчого забезпечення правоохоронної діяльності Дениса Монастирського та народних депутатів із закликом доопрацювати згаданий законопроект. Правники зауважили, що низка його норм можуть мати наслідком зловживання повноваженнями представників правоохоронних органів, зокрема:

1. Повернення можливості прокурору обирати запобіжний захід у вигляді особистого зобов’язання власним рішенням, без суду. «Переконані, що повернення цього повноваження прокурору — це крок назад», — йдеться у тексті звернення.

2. У запропонованих уточненнях до ст. 214 КПК України, яка регламентує початок досудового розслідування, відсутнє визначення «достатніх даних» про обставини злочину. Відповідно до змісту пропозиції до Єдиного реєстру досудових розслідувань будуть вносити виключно їх. Правники наголосили, що таке визначення може вважатися оціночним поняттям, яке слідчий і прокурор трактуватимуть на власний розсуд. «Вважаємо за необхідне уточнити, яких видів злочинів стосується можливість допиту свідків і потерпілого, а також затримання, до внесення відомостей», — наголошується у зверненні.

3. Ініціатива доповнити КПК України ст. 280-1 «Зупинення досудового розслідування у разі не встановлення особи, яка вчинила злочин», на думку правників, дозволить затягувати розгляд проваджень.

4. Можливість продовження строку розслідування неодноразово, якщо до моменту повідомлення особі про підозру неможливо вчасно закінчити слідство. В АПУ підкреслили, що така норма призведе до нівелювання інституту строків розслідування і означатиме повернення до фактових справ, що будуть розслідуватися роками.

Закон і Бізнес