Закон і Бізнес


Зі своєю тарою

У Швеції вводять податок на пакети, щоб їх рідше брали


№6 (1460) 15.02—21.02.2020
1111

У Швеції з 1 травня почне діяти новий податок на пластикові пакети. Він торкнеться як поліетиленових пакетів з ручками, так і легких целофанових для зважування овочів і фруктів.


Причому для багаторазових пакетів податок становитиме приблизно0,03, а за одноразовий потрібно буде заплатити0,28. Мета цього заходу — знизити забруднення навколишнього середовища, передусім водоймищ, пише «Європульс».

Офіційно податок платитимуть виробники пакетів, але, за підрахунками організації Svensk Handel, пакети у Швеції подорожчають майже на 20% — до €0,5—0,7. Таким чином покупців спонукатимуть приходити в магазин зі своєю «тарою».

Багато громадських організацій вважають, що це зайвий захід. Культура розподілу відходів у Швеції достатньо розвинена, і майже ніхто не викидає пакети, що не розкладаються, повз урну для переробки пластику, наголошують представники Svensk Handel. А подорожчання пакетів не приведе до бажаних результатів. Крім того, критики закону відзначають, що новий податок буде єдиним незалежно від того, з чого виробляються пакети — з первинних продуктів чи з переробленої сировини.

Закон у Швеції ухвалили в рамках загальноєвропейського плану скорочення використання пластикових пакетів, який був прийнятий у 2015 році. Згідно з ним до 2025 року використання пакетів повинне зменшитися до 40 на рік на людину. Тоді житель ЄС у середньому використовував 200 пакетів на рік, тепер цю кількість вдалося скоротити майже удвічі. У Швеції ж на людину в середньому припадає
76 пакетів на рік.