Закон і Бізнес


Мовчання мантій


№4 (1458) 01.02—07.02.2020
13107

У конфлікті між Варшавою і Брюсселем навколо судової реформи нова фаза. Польський сейм обмежує право суддів на думку, а Європейська комісія захищає Верховний суд країни.


Сейм Польщі вже схвалив законопроект, що забороняє суддям критикувати і ставити під сумнів урядові реформи в судовій системі, умови служби або законність призначення інших суддів. Хоча спершу сенат цей документ відкинув, повідомляє Euronews. Тепер долю закону повинен визначити президент Анджей Дуда, близький до правлячої партії, яка стверджує, що реформ треба для боротьби з корупцією.

Своєю чергою ВС Польщі давніше вирішив, що судді, призначені новою Національною судовою радою, не можуть чинити правосуддя. Дії ВС має оцінити Конституційний суд. Але представник Єврокомісії Крістіан Віганд уже заявив, що незалежність і легітимність КС в Польщі «серйозно підірвано», і закликав Варшаву від імені Єврокомісії відновити її.

Він послався на рекомендації, адресовані ЄК польському урядові, а також на думка Венеціанської комісії та інших установ. У Варшаві це розцінили як утручання у внутрішні справи і викликали «на килим» в МЗС представника Єврокомісії, зажадавши пояснень.

Від початку 2016 року Єврокомісія вживає заходів проти реформ, що провадяться в Польщі в галузі юстиції.