Закон і Бізнес


Мерщій здавати аналізи!

Дітей та дорослих масово перевірятимуть на вживання наркотиків


№3 (1457) 25.01—31.01.2020
ЛЕВ СЕМИШОЦЬКИЙ
4696

Відразу застережемо: боротися з наркоманією потрібно, вона дійсно є однією з найгостріших соціальних і правових проблем. Проте будь-які перегини в цій боротьбі нівелюють мету.


Медогляд на вимогу

Як часто буває, проект «Про внесення змін до деяких законодавчих актів щодо протидії незаконному обігу наркотичних засобів, психотропних речовин і прекурсорів та зловживанню ними» (№2784), судячи з назви, має благородну мету. Та й у пояснювальній записці його автори — група народних обранців із фракції «Слуга народу» — говорять про необхідність подолання такого явища, як незаконний обіг наркотичних засобів, що має тенденцію до зростання.

Що ж пропонують нардепи? Контроль за обігом наркотичних речовин і посилення покарання — не таке вже й ноу-хау. Проте серед іншого можна не відразу звернути увагу на таку пропозицію, як «організація раннього виявлення незаконного вживання наркотиків».

А як це реалізувати на практиці? Ось тут потрібно більш уважно вчитатися в пропоновані зміни до Кодексу про адміністративні правопорушення. Так, у ньому мають з’явитися дві нові статті, точніше — нові редакції чинних положень.

Перша — ст.441 КпАП, яка визначає відповідальність за ухилення від медичного огляду чи медичного обстеження. Назва — стара, але зміст — новий. Так, у ч.1 зникає уточнення, що її диспозиція стосується тільки осіб, які хворіють на наркоманію. Виходить, штраф від 25 до 50 неоподатковуваних мінімумів (від 425 до 850 грн.) загрожує будь-якій особі, яка ухилятиметься від медобстеження «на предмет установлення факту зловживання наркотичними засобами».

Хто може вимагати проходження цих оглядів, на якій підставі — не уточнюється. І зрозуміло, якими можуть бути наслідки — направлення на примусове лікування, що окремо прописується в проекті. Причому в межах не кримінального, а цивільного провадження.

Більше того, медичні огляди стануть обов’язковими для підлітків. Адже ст.184 КпАП доповнять новими частинами, за якими на батьків накладатимуть штрафи від 200 до 300 н.м.д.г. (від 3400 до 5100 грн.), якщо вони перешкоджатимуть огляду дітей на сам факт уживання наркотиків. Уточнення — «ухилення від передбачених законодавством обов’язків» — ситуації не змінює. Адже згідно зі ст.150 Сімейного кодексу обов’язком батьків є піклуватися про здоров’я дитини, а наркоманія — це хвороба, яку потрібно лікувати. Коло замкнулося…

І знову пропаганда…

Не обійшлось і в цьому проекті без пропаганди. Нардепи вирішили, що кожен, хто поширюватиме «описи будь-яких переваг у використанні окремих наркотичних засобів», скоює злочин. Тобто вирок буде тільки за те, що у «Фейсбуку» написати, буцімто з «травички» легше «зіскочити», ніж із мемфітаміну.

Для цього Кримінальний кодекс доповнюється ст.3151. Покарання — від 2 до 5 років ув’язнення або штраф від 3000 до 5000 н.м.д.г. (від 51000 до 85000 грн.). А юридичну особу, чий уповноважений працівник скоїть такий злочин, очікує штраф від 20000 до 50000 н.м.д.г. (від 340000 до 850000 грн.).

Можна зрозуміти, коли йдеться про пряму рекламу наркотиків чи місць, де їх можна придбати. Але що таке пропаганда? Сюжет про кафешоп в Амстердамі підпадатиме під таку кваліфікацію? А повідомлення про те, чим у Колумбії займається місцева мафія? Адже покарання наставатиме за «пропаганду відомостей про засоби та методи розробки, виготовлення, культивування чи використання, місця придбання» наркотиків.

А якщо в кінострічці герой уживає героїн (вибачте за тавтологію), це вважатиметься пропагандою? Якщо так, доведеться заборонити американську версію «Шерлока Холмса», не кажучи про «Доктора Гауса». Чи все залежатиме від того, позитивний персонаж чи ні?

Навряд чи варто переходити межі абсурду навіть заради боротьби з обігом наркотиків. Окрім зростання кількості злочинів та пацієнтів спецлікарень, це ні до чого не приведе. Чи «стадіон, так стадіон»?