Закон і Бізнес


Експертний вирок


№3 (1457) 25.01—31.01.2020
3819

Те, що одні експерти вважають зрадою, інші можуть назвати перемогою. І це природно. Проте чи можна послуговуватися їхніми думками для кваліфікації кримінального правопорушення?


Як стверджує колишній приватний нотаріус, а нині представник фракції «Слуга народу» Ігор Фріс, практично в будь-якому кримінальному провадженні виникають питання права. Мовляв, адвокати, прокурори й судді змушені звертатися до авторитетних учених в галузі кримінального права з проханням висловити свою позицію з тих чи інших питань. Утім, закон не допускає проведення експертизи для з’ясування питань права в кримінальному провадженні.

Тож парламентар пропонує уможливити такі експертизи (проект «Про внесення змін до Кримінального процесуального кодексу України та Кодексу України про адміністративні правопорушення щодо проведення експертизи з питань права», №2741). Більше того, він стверджує, що інші процесуальні кодекси визначають: «експерт з питань права відноситься до учасників кримінального провадження».

Чому інші кодекси регулюють питання кримінального процесу — його не здивувало. Так само не замислився нардеп, чому таку «прогалину» містять КПК та КпАП. Хоча, вочевидь, подібний підхід ґрунтується на принципі, що особа не може бути покарана на підставі «неякісного» закону, застосування якого було складно передбачити. І єдиним «експертом» у цьому питанні дозволено бути тільки Верховному Суду.