Закон і Бізнес


Конкуренція підсудності


№3 (1457) 25.01—31.01.2020
2368

Ще навіть не сформований склад Вищого суду з питань інтелектуальної власності, а йому вже хочуть додати роботи.


Проект «Про внесення змін до Закону України «Про судоустрій і статус суддів» (№2742) містить лише один рядок: додати у назві ВСІВ ще слова «та економічної конкуренції».

Як зазначає автор Людмила Буймістер із фракції «Слуга народу», в Україні розгляд спорів у сфері конкуренції штучно віднесено до юрисдикції різних судів. Так, спори у сфері недобросовісної конкуренції належать до юрисдикції ВСІВ, інші спори у сфері економічної конкуренції — до юрисдикції господарських судів, а в галузі державної допомоги — адміністративних.

Це призводить або може призвести до неоднакової судової практики та, як наслідок, до порушення прав суб’єктів господарювання — учасників конкуренційного процесу, порушення принципу правової визначеності. То чому б не створити спеціалізований суд у сфері конкуренції?

Оскільки частину такого роду спорів має розглядати ВСІВ, то й решту логічно передати до його відання. Винятком будуть оскарження рішень Антимонопольного комітету щодо скарг про порушення законодавства про публічні закупівлі.

Єдине, чого не врахувала нардеп, то це той факт, що ВСІВ дотепер не створений. Він може не з’явитися на світ і до 1.11.2020, коли пропонується змінити його назву. Проте тоді доведеться оголошувати новий конкурс, бо призначити суддів до іншого суду, ніж оголошувалося, без унесення змін до законодавства неможливо.