Закон і Бізнес


Пістолет вам у руки!

Володіння зброєю для самооборони визнане фундаментальним правом кожного громадянина


Світ права, №27 (962) 03.07—09.07.2010
1386

Верховний суд США постановив, що друга поправка до конституції надає всім американцям право зберігати й носити зброю для самооборони і закони окремих штатів і муніципалітетів не можуть зазіхати на це право. Суд відхилив аргументи про те, що скасування майже 30-річної заборони на носіння зброї в Чикаго матиме серйозні наслідки для міст і штатів, котрі намагаються контролювати злочинність.


Уніфікація в межах країни

Постанова щодо заборони на зброю в Чикаго була аналогічна рішенню Верховного суду 2008 року відносно округу Колумбія. Тоді суд визнав право жителів реєструвати зброю і тримати її вдома для самооборони. Рішення ВС щодо цього питання було прийняте вперше з моменту ратифікації в 1871 році другої поправки. Однак через статус округу як федерального анклава вердикт не поширювався на штати і населені пункти.
Нинішнє рішення Верховного суду передбачає, що друга поправка дає мешканцям усієї країни фундаментальне право володіти зброєю. Воно не відміняє чиказький закон автоматично, а передає справу до федерального апеляційного суду, де заборона напевне буде знята.
Виконавчий віце-президент Національної стрі¬лецької асоціації США Вейн Лап’єр назвав прийняте рішення «великим моментом в американській історії». «Верховний суд виніс постанову, котра відповідає сподіванням американського народу, — відзначив він. — Люди, які написали 2-у поправку, заявляли, що це особисте право, і суд тепер підтвердив те, що писали й на що розраховували батьки-за¬сновники».
Водночас італійська La Repubblica розцінює таке рішення американського Верховного суду як «величезну символічну перемогу для збройового лобі, очолюваного військовою промисловістю і в політичному плані представленого Національною стрілецькою асоціацією США».
Рішення було прийняте п’ятьма голосами проти чотирьох. Проти проголосували троє суддів від демократів, а також Джон-Пол Стівенс, республіканець, призначений ще президентом Джералдом Фордом. Саме Дж.-П.Стівенс наполягав на тому, що подібне рішення може спровокувати «цунамі плутанини, сум¬нівів і хаосу в США». Судді від демократів Гінсбург і Сотомайор заявили, що від вогнепальної зброї в Америці щорічно гинуть або отримують поранення 60 тис. чоловік. La Repubblica також нагадує, що закон, прийнятий у Чикаго в 1983 році і спрямований на контроль за володінням зброєю, врятував сотні життів. Але тепер лобі зробить усе, аби зняти обмеження на володіння зброєю в усіх штатах, упевнений автор статті.
Він відзначив також, що даний вердикт ВС — не перший серед рішень, які йдуть урозріз політиці адміністрації нинішнього президента США. Саме тому, на думку автора, для Барака Обами мають величезне значення слухання в Сенаті щодо призначення його кандидата у Верховний суд. Мова йде про Єлену Каган, яка, сподівається Б.Обама, зуміє змінити політичний баланс у Верховному суді «завдяки своїй авторитетності, компетентності і бо¬йовитості».

Найбільш озброєна

США є найбільш озброєною країною у світі. За даними Європейського інституту вищих міжнародних досліджень, у 2008 році громадянам цієї країни належало близько 270 млн одиниць вогнепальної зброї, тобто на 100 жителів припадало 90 «стволів».
Право американців носити зброю з метою самооборони й полювання забезпечує друга поправка до конституції США. Попри ухвалення низки федеральних законів, пов’язаних з оборотом зброї, в країні немає єдиних норм, які б його регламентували. Існує близько 2,5 тис. окремих законодавчих і нормативно-правових актів у цій сфері — федерального, штатного, муніципального й іншого рівня.
У США право на купівлю зброї обмежується за віком або у зв’язку зі злочинним минулим. Особам, котрі купують зброю, необхідно пройти реєстрацію. Крім того, наприкінці 1870-х років деякі штати, наприклад Каліфорнія, обмежили приховане носіння зброї. У всіх штатах не можна приходити зі зброєю в місця, де продають спиртне на розлив. У деяких штатах приватним особам не можна купувати автоматичну зброю.
Найбільш суворі обмеження діяли в столиці США — Вашингтоні. Проте в червні 2008 року Верховний суд виніс постанову, в якій скасував в окрузі Колумбія обмеження на носіння легкої стрілецької зброї. Вказана заборона діяла протягом останніх 32 років. Закон дозволяв жителям американської столиці купувати й тримати вдома мисливські рушниці і гвинтівки за умови, що вони зареєстровані в по¬ліції, зберігаються незаря¬дженими, а також забезпечені замками, котрі блокують спусковий гачок, або лежать у розібраному вигляді.