Закон і Бізнес


Суддя спростувала інформацію про дострокове звільнення педофіла


Фото - sudreporter.org

16.01.2020 11:54
3039

Днями Україну сколихнула шокуюча звістка про те, що Шевченківський районний суд м.Києва умовно-достроково звільнив Олександра Балакірева, якому закидали сексуальне насильство та убивство дворічної дитини своєї співмешканки.


Приводом для публікацій в окремих ЗМІ стала ухвала від 27.11.2019 у справі № 761/43919/19, яка з’явилася в Єдиному державному реєстрі судових рішень. «Закон і Бізнес»  звернувся з проханням прокоментувати це рішення до Олени Мєлєшак – судді Шевченківського райсуду Києва, яка його виносила.

Суддя нагадала, що О.Балакірев був засуджений вироком Бородянськоно районного суду Київської області до покарання у виді десяти років позбавлення свободи  за умисне тяжке тілесне ушкодження  (ч. 2  ст.121 Кримінального кодексу) та за зберігання зброї без передбаченого законом дозволу (ч. 1 ст 263 КК). «Тож поширена окремими ЗМІ інформація про те, що Балакірев є педофілом не відповідає дійсності, оскільки вказана особа не засуджувалась за злочини проти статевої свободи та недоторканності особи», - відзначила О.Мєлєшак.

Вона звернула увагу на те, що Київський апеляційний суд своєю ухвалою змінив вирок в частині обчислення строку відбування покарання. На підставі ч.5 ст. 72 КК в редакції «закону Савченко» (закон від 26.11.2015 № 838-VIII) термін попереднього ув’язнення Балакірева (з 18 травня 2016 року) по день набрання вироком законної сили (21 жовтня 2019 року включно) було зараховано у строк відбування покарання з розрахунку 1 день попереднього ув’язнення за 2 дні позбавлення волі.

«Отже завдяки прийнятому депутатами Верховної Ради минулого скликання так званого Закону Савченко Київський апеляційний суд зарахував Балакіреву у строк покарання період тримання під вартою в слідчому ізоляторі з того розрахунку, що в період з 18.05.2016 по 21.10.2019 він уважався таким, що відбув покарання 6 років 10 місяців і 6 днів», - пояснила О.Мєлєшак.

Стаття 81 Кримінального кодексу передбачає можливість звільнення особи, яка засуджена за вчинення тяжкого злочину, за умови відбуття нею 2/3 строку покарання, якщо засуджений сумлінною поведінкою і ставленням до праці довів своє виправлення.

Суддя розповіла, що 27 листопада 2019 року було розглянуто клопотання про умовне дострокове звільнення. Участь у засіданні брав прокурор Київської місцевої прокуратури Андрій Рослик та представник Київського слідчого ізолятора, де знаходився Балакірєв. Вони підтримали клопотання та уважали, що він своєю поведінкою та ставленням до праці довів виправлення та відбув 2/3 строку покарання, а тому підлягає звільненню.

«Зважаючи на необхідність застосування «Закону Савченко», а також те, що Балакірєв відбув 2/3 строку покарання, залучався до праці та не мав жодних стягнень, за наявності відповідного клопотання Шевченківський районний суд Києва фактично не мав інших варіантів, крім як застосувати статтю 81 Кримінального кодексу, - резюмувала О.Мєлєшак.

Вона також зауважила, що аналогічні рішення з застосуванням «Закону Савченко» суд приймає відносно тих осіб, які вчинили злочини ще до прийняття цього закону аж до моменту його скасування. І саме такий порядок застосування закону знайшов своє відображення у Постанові Верховного Суду. 

Закон і Бізнес