Закон і Бізнес


Закон і Бізнес N 44/2019. Анонс публікацій


08.11.2019 13:35
1869

Представляємо огляд найважливіших правових тем тижня, про які можна прочитати в новому випуску газети Закон і Бізнес N 44/2019, 9 – 15 листопада 2019 р.


21 жовтня 2019 року набрав чинності прийнятий майже рік тому Кодекс з процедур банкрутства. Тож із цієї нагоди «ЗіБ» вирішив поспілкуватися із суддею-спікером Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду, д.ю.н. Сергієм ЖУКОВИМ. Зокрема, дізнатися, чи є перші справи, відкриті за новою процедурою, та чи встигли судді підготуватися до європейських стандартів, на яких побудовано кодекс.

 

У 2016 р. тодішній глава держави нового Верховного Суду, говорив, що наступним етапом буде реформа апеляційних судів. Але через втрату посади не встиг її завершити. Як сьогодні працюється в судах, покликаних надавати, по суті, остаточність рішенням у багатьох спорах? Що може покращити або, навпаки, погіршити їхню роботу? Ці та інші запитання «ЗіБ» адресував заступникові голови Київського апеляційного суду Ганні КРИЖАНІВСЬКІЙ.

 

Судова реформа, яка на цьому тижні вступила в дію, найбільше зачепить Вищу кваліфікаційну комісію суддів. Утім, не всі вичитували проект №1008 і порівнювали його із законом про судоустрій. А в ньому можна знайти зміни, на які спочатку не звернули уваги, зокрема новий «фундамент» для Вищої ради правосуддя. Як зачепить ВККС нова судова реформа, читайте у матеріалі «Етика в темпі».

 

Листа, в якому судова система просила майже 14 млрд грн., Уряд, схоже, не отримав. Тому видатки на судову систему, закладені в проекті державного бюджету на 2020 рік, майже не змінилися. За невеликими винятками. Докладніше про фінансування судової системи, читайте у статті «Феміда — на дієті».

 

Навіть судді висловилися з приводу того, що скасуванню адвокатської монополії бракує мотивації. Можливо, це зіграє на руку тим, хто опікується престижем професії. Та й останнім часом окремі думки суддів Конституційного Суду цікавіші, ніж самі рішення. Чому КС не обґрунтував зміни своєї думки щодо адвокатської монополії, читайте у статті «Якщо дуже хочеться, то можна».

 

Як відомо, нині всі проекти законодавчих актів, перш ніж потрапити на розгляд Верховної Ради, проходять перевірку на наявність корупційної складової. Паралельно їх оцінюють на наявність здорового глузду. Про те, як нардепи хочуть «приватизувати» опозиційність і нову конституцію, читайте у матеріалі «Ярмарок проектів».

 

Доки радники запевняють гаранта в тому, що наша земля коштуватиме величезних грошей, під килимом готуються зміни, які перетворять українців на найбідніший народ Європи. То хто кінцевий бенефіціар? Що потрібно врахувати, аби не провалити земельної реформи, читайте у статті «Усе — на продаж!».

 

Хтось намагається за законником підглядати, відстежуючи його за допомогою відеокамери чи програми в Інтернеті. Хтось інший не вважає за потрібне витрачати час на таку тривалу процедуру й користується повноваженнями, щоб просто запитати про те, що цікавить. Докладніше про це — у статті «Таємниці Феміди».

 

Судові спори про захист прав на знаки для товарів і послуг рясніють гучними іменами: McDonalds, Baileys, «Рошен», «Карлсберг», «Перша приватна броварня», «Фармак», Фармацевтична фірма «Дарниця». Втім, незалежно від сторін, юридична сутність спорів майже не змінюється, як і підходи суду до розуміння правових норм та оцінки доказів. Про тенденції розгляду спорів про захист прав на торговельну марку, розповів у статті «Експертиза — цариця доказів» БОГДАН ШАБАРОВСЬКИЙ, адвокат, юрист GOLAW.

 

Законодавчі зміни, які відбулися протягом останнього року, створили особливі умови для топ-менеджерів. Адже відтепер за збитки компанії вони відповідатимуть своїм майном. За які дії топ-менеджери відповідатимуть своїм майном, дізнаєтесь у матеріалі «Ризикована посада».

 

Нова редакція закону «Про публічні закупівлі» передбачає перехід від тендерного комітету до одноособовості, упровадження нових електронних інструментів та нової процедури. Також установлені нові штрафи для керівників замовників та збільшені санкції за порушення законодавства. Як зміниться процедура публічних закупівель і з кого спитають за її недотримання, розповіла у статті «Прозорі торги» СВІТЛАНА ЯНЕНКО, головний спеціаліст відділу аудиту, ревізії та планово-фінансової діяльності Сьомого ААС.

 

Як і очікувалося, не встиг Кодекс з процедур банкрутства набрати чинності, як тут же стали виникати серйозні проблеми з його застосуванням. Насамперед проблеми торкнулися понятійного апарату. Про те, як КзПБ позбавив фізичних осіб права на оскарження, розповів у статті «Пригоди капітана Врунгеля» БОРИС ПОЛЯКОВ, суддя Північного апеляційного господарського суду, д.ю.н., професор.

 

У рамках конференції з інтелектуального права IP Ukraine NOW учасники обговорили актуальні не тільки для юристів, але і для більшості українців питання: чим ми харчуємось та як лікуємось. Докладніше про болючі моменти судових IP-спорів, читайте у матеріалі «Пацієнти та патенти».

 

Із набранням чинності цим документом 25 травня 2018 р. пов’язують тимчасове зниження показників обігу спам-розсилок улітку 2018 року. Незважаючи на це, введення законодавчих обмежень на використання компаніями в роботі таких розсилок в Україні є питанням часу. Як врегулювати проблему зі спамом, розповів у статті «Ні — забрудненню скриньки» ЄВГЕНІЙ ШАКОТЬКО, державний експерт Директорату з прав людини, доступу до правосуддя та правової обізнаності Міністерства юстиції.

Закон і Бізнес