Закон і Бізнес


Диригенти мантій

До єдиного органу конституційної юрисдикції обрали тих, хто опікуватиметься інтересами суддів


Суддя Конституційного Суду Петро Філюк розповів, як реалізовуватиме сподівання суспільства на новій посаді.

№43 (1445) 02.11—08.11.2019
Вероніка ВОЛИК
5429

Якщо на з’їзд суддів дивитись, як на оркестр, враження, що він злагоджений, не виникає. З’їзд — це коли законники запевняють, що не голосували на прохання, аж раптом самі запитують: «Кого потрібно?» З’їзд — це коли судді бомблять запитаннями, а їм обіцяють відповісти на них у кулуарах. З’їзд — це час, коли судді мають об’єднуватись, утім, «нижчі» звинувачують «вищих» в ігноруванні своїх інтересів...


«Вишневі» вимоги

Позачерговий XVII з’їзд судді підійшов до обрання представників Конституційного Суду виважено та без зайвого поспіху. Адже присвятив цьому питанню 2 дні.

Першою, хто отримала найбільшу підтримку делегатів, стала суддя Вищого спеціалізованого суду з розгляду цивільних і кримінальних справ у відставці Галина Юровська, яка вразила присутніх яскравістю свого виступу. Завершивши суддівську роботу. вона не покинула колег, а розпочала викладацьку діяльність у Національній школі суддів у той час, коли система опинилася перед викликами. Тому Г.Юровська до останнього часу переймалася тим, що відбувається в судовій системі та загалом у країні, отже, вирішила спробувати свої сили в КС.

Прикрим назвала той факт, що важливі для суддів питання швидше вирішує Європейський суд з прав людини, ніж національна конституційна юрисдикція. Отже, прискорювати її діяльність буде енергійна жінка, яку колеги обожнюють. І це не єдина причина того, що вже після першого туру виборів її визнали гідною одягти вишневу мантію.

Прикметно, що вона була однією з двох кандидатів, до яких не мали претензій активісти, які, сумніваючись у доброчесності інших претендентів, влаштували акцію протесту.

Наступного дня до КС обрали майже незмінного голову Волинського апеляційного суду, якого відразу після з’їзду Вища рада правосуддя відправила у відставку, — Петра Філюка.

Очевидно, колег вразили його патріотизм, сімейні та духовні цінності, про які він розповідав під час промови. П.Філюк зазначив, що всі претенденти мають необхідні професійні якості та наукові ступені. Утім, на його думку, суддям усіх інстанцій не вистачає «професійної мужності». Він запевнив колег, що має цю рису, яка підтверджується вираженням його поглядів на судову систему, та закликав голосувати душею та серцем. Мабуть, цими думками делегати і керувались, адже 151 суддя з 258 підтримав саме його.

Таким чином, спільнота віддала перевагу своїм представникам. «Зовні» на посаду претендували професор Львівського національного університету ім. І.Франка Оксана Грищук та завідувач відділу порівняльних досліджень управління правової експертизи секретаріату КС Наталія Денисенко. Вони запропонували підходи до покращення діяльності Суду. Утім, делегати віддали першість не конституціоналістам, а кандидатам, які мають намір опікуватися суддями.

Так, голова Ради суддів Богдан Моніч, вітаючи П.Філюка, попросив його прискорити розгляд важливих подань. А під час відкриття з’їзду голова Верховного Суду Валентина Данішевська наголошувала, що делегувати на роботу на вул.Жилянську потрібно професійних та незалежних суддів. Отже, незабаром виправдовувати довіру своїх виборців будуть одразу двоє суддів у відставці (чого, між іншим, не траплялося раніше).

За бортом форуму

Обговорюючи перше питання порядку денного — обрання представників до КС, судді не могли не заслухати тих, хто не дістав рекомендацій РСУ. Дискримінаційним ставлення до себе назвали суддя у відставці Денис Нев’ядомський, суддя Верховного Суду Олег Ткачук та заступник голови Господарського суду Миколаївської області Олександр Ткаченко. Вони наполягали на допуску їх до голосування та скасуванні рішення ради, яка визнала їх недостатньо компетентними для зайняття цієї посади.

Утім, як виявилося, такого рішення немає: кандидатам, які не пройшли конкурсу, просто надіслали листи з відмовою. Як відзначив О.Ткаченко, у них не вказувалося жодного мотивування та критеріїв, за якими обирали кандидатів. Просто зазначалось: «Ваша кандидатура не набрала необхідної кількості голосів». Найбільш неправильним суддя вважав те, що йому як претенденту на посаду в КС пропонували відповісти на запитання: «Чому ви вважаєте себе правником із визнаним рівнем компетентності?». Адже за квотою з’їзду на його думку мають обиратися саме захисники прав суддів, бо мантії просто так ніхто не дає.

Утім, члени РСУ переконали делегатів, що такий конкурс не є новинкою, і, коли з’їзд обирав суддею КС Віктора Городовенка, рада діяла за такою ж процедурою і претензій ні в кого не було. Чи справедливим було невдоволення цих трьох кандидатів, кожен вирішить самостійно, проте навіть Б.Моніч визнав, що ситуація загострилася через недосконалість закону. І якості, за якими обирали більш гідних кандидатів, були беззаперечно оціночними — високі моральні якості, дотримання етичних стандартів, політична нейтральність. Тому й встановлювали їх наявність або відсутність, керуючись власним переконанням.

Безперечним плюсом є те, що ситуацію все-таки винесли на обговорення всіх делегатів. Узагалі таку дискусійну форму з’їзду судді назвали демократичною, згадуючи радянські часи, де усі були одноголосно «за». Можливо, не всі погодилися із позиціями суддівського віче, та, мабуть, було б дивно, якби таких не знайшлося. Як зазначила суддя ЄСПЛ Ганна Юдківська, яка також завітала на з’їзд: навіть у Страсбурзі дійшли висновку, що правова система, яка задовольняє диктат громадських почуттів, не може визнаватися такою, що відповідає потребам суспільства, адже воно має бути розумним у своїх висновках.

Отже, потреби правосуддя з’їзд все-таки задовольнив, хоча й не уповні, так і не заповнивши штату єдиного органу конституційної юрисдикції, який також потерпає від недотримання строків розгляду справ. А проблеми загальної юстиції так і залишилися озвученими, заслуханими та взятими до відома.

 

ДОВІДКА «ЗіБ»

Галина ЮРОВСЬКА
народилася 30 листопада 1961 р. у м.Хмельницькому.

У 1985-му з відзнакою закінчила Харківський юридичний інститут ім. Ф.Е.Дзержинського за спеціальністю «правознавство».

З 1993-го — суддя Хмельницького обласного суду, у 1999-му почала працювати в Апеляційному суді Київської області.

У 2011 р. стала суддею Вищого спеціалізованого суду з розгляду цивільних і кримінальних справ.

З 2016-го — в.о. заступника начальника відділу підготовки викладачів Національної школи суддів.

Заслужений юрист України. Кандидат юридичних наук.

Петро ФІЛЮК
народився 11 квітня 1961 р. у с.Залухів Ратнівського району Волинської області.

У 1986 р. закінчив Харківський юридичний інститут ім. Ф.Е.Дзержинського.

Працював слідчим слідчого відділення відділу внутрішніх справ Луцького міськвиконкому Волинської області.

У 1990-му обраний народним суддею Луцького районного народного суду, у 1992-му призначений його головою.

З 2003 р. — суддя, перший заступник голови Апеляційного суду Волинської області, а з вересня 2004-го очолив цю установу.

Заслужений юрист України. Кандидат юридичних наук.