Закон і Бізнес


З повагою до конвенції

ААУ закликала ВАКС не тиснути на захисників і узгоджувати графіки засідань


№43 (1445) 02.11—08.11.2019
ВАСИЛЬ КОЛІШНИЙ
1115

Асоціація адвокатів України закликала Вищий антикорупційний суд утримуватися від винесення рішень і публічних висловлювань, що порушують професійні права та гарантії адвокатів. Такою була реакція спільноти на допис у «Фейсбуку».


Занепокоєння викликала публікація, що з’явилася на офіційній сторінці ВАКС. У ній суд нагадав про необхідність представників сторони захисту з’являтися на засідання у визначений час. Надання правової допомоги іншим клієнтам ВАКС розцінив як неповажну причину неявки, а клопотання про перенесення слухань — як спосіб зловживання правами. Щоб забезпечити права обвинувачених на розгляд справи в розумні строки, суд показово призначив захисників із системи безоплатної правової допомоги.

В ААУ дали свою оцінку таким «виховним заходам». У зверненні за підписом президента асоціації Зої Ярош та голови комітету ААУ із захисту прав адвокатів Олексія Шевчука наголошується, що така позиція порушує професійні права й гарантії адвокатів, а також суперечить позиції Європейського суду з прав людини, положенням Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, резолюції «Професійна етика правосуддя» від 21.09.2018.

Так, в асоціації нагадали, що відмова суду перенести засідання за клопотанням адвоката, котрий брав участь в іншому процесі, та розгляд справи без захисника визнані порушенням ст.6 («Право на справедливий суд») конвенції (рішення ЄСПЛ від 26.07.2018 у справі «Бартая проти Грузії». — Див. «ЗіБ»).

З урахуванням цієї позиції спільною резолюцією рад суддів, прокурорів та адвокатів було наголошено на необхідності узгодження в суді графіків засідань з урахуванням зайнятості сторін і фіксування графіків засідань, установлення відповідних строків для виконання процесуальних дій.

У зверненні вказується на те, що практика Євросуду вимагає забезпечення на національному рівні прав адвокатів та гарантій їхньої професійної діяльності. «Така позиція зумовлена високими правовими стандартами будь-якої сучасної демократичної держави, а саме — визнанням прав і свобод людини найвищою соціальною цінністю. При цьому адвокатура є тим інститутом, який стоїть на сторожі цих прав», — говориться у зверненні.

Крім того, установлені Міжнародною асоціацією адвокатів у 1990 році стандарти адвокатської діяльності знайшли своє відображення в нормах національного законодавства та повинні суворо дотримуватися представниками виконавчої, законодавчої та судової гілок влади. Ці міжнародні стандарти є загальновизнаними в будь-якій правовій державі та серед іншого передбачають: створення умов, за яких кожен мав би можливість для отримання правової допомоги з боку обраного ним незалежного адвоката, нагадали в асоціації.

З огляду на це держава повинна максимально забезпечувати дотримання прав адвокатів задля відсутності упередженого ставлення до сторони захисту. Тож в ААУ закликали «утриматися від винесення рішень та публічних висловлювань, що порушують професійні права та гарантії адвокатів».