Закон і Бізнес


Щодо зберігання товару на митниці


№43 (1445) 02.11—08.11.2019
2440

Запорізька митниця звернулася до адміністративного суду з позовом, в якому просила зобов’язати благодійний фонд оплатити зберігання товарів на її складі.


Фонд передав митниці на зберігання товар і після митного оформлення звернувся з проханням видати його. У свою чергу відповідно до вимог Порядку відшкодування витрат за зберігання товарів та транспортних засобів на складах митних органів митниця направила лист про зобов’язання покрити витрати на зберігання товарів у сумі майже 300 тис. грн., що фонд зробити відмовився.

Велика палата Верховного Суду в постанові від 18.09.2019 (справа №808/973/18) зазначила, що спір не підлягає розгляду в судах адміністративної юрисдикції. Митниця як територіальний орган Державної фіскальної служби та юридична особа публічного права уклала з юрособою договір зберігання товару. Спір виник у зв’язку з невиконанням відповідачем обов’язків за договором, тобто він має суто господарсько-правовий характер.

ВП ВС дійшла висновку, що справа підлягає розгляду за правилами Господарського процесуального кодексу також тому, що ні Кодекс адміністративного судочинства, ні Митний кодекс не передбачають права звернення суб’єкта владних повноважень із позовною заявою проти юрособи з вимогами про зобов’язання оплатити зберігання товарів на митному складі.

Підготували Катерина МАНОЙЛЕНКО, адвокат, партнер, керівник практики вирішення судових спорів GOLAW та Наталія МАТВІЙЧУК, юрист GOLAW