Закон і Бізнес


У зоні невиправданого ризику

ВРП обіцяє індивідуальний підхід до покарань за недотримання строків


№42 (1444) 26.10—01.11.2019
Олена ДОВІДНА
4740

Нині майже кожен суддя потрапляє в зону невиправданого ризику через порушення строків розгляду. Але Вища рада правосуддя диференційовано підходитиме до таких ситуацій та шукатиме виключно індивідуальний підхід до кожного випадку.


На цьому наголосив голова Ради Андрій Овсієнко під час чергового засідання Консультативної ради голів судів при ВРП. Адже на розгляді у ВРП перебуває чимало дисциплінарних справ, у яких заявники нарікають на недотримання суддями строків розгляду проваджень, передбачених законом.

Зокрема, А.Овсієнко привернув увагу до проблеми кадрового дефіциту і наголосив, що вирішення кадрових питань є пріоритетним для ВРП. «Можна назвати багато суб’єктивних і об’єктивних причин появи такої проблеми. Нині маємо ситуацію, коли 16 судів узагалі не здійснюють правосуддя. Є суди, укомплектовані менш ніж на 50 % від штатної чисельності, внаслідок чого справи призначаються до розгляду вже на 2020 рік», — зауважив він.

А.Овсієнко також зазначив: «Залишається багато питань, які потребують швидкого врегулювання. Зокрема, створені нові інституції в судовій системі, які вимагають закріплення і розвитку. Також щороку виникають інші питання, у тому числі щодо фінансування. Хотілося б почути думку апеляційної інстанції з приводу речей, які є предметом обговорення».

У свою чергу голова Ради суддів Богдан Моніч сказав, що зустрічі саме в такому форматі є дуже важливими для подальшої співпраці. «Ніхто не знає краще про складні питання, які виникають на рівні регіону, ніж голова апеляційного суду. Такі зустрічі дають змогу почути кожного і спільно відшукати можливе рішення», — зауважив очільник РСУ.

Під час засідання було розглянуто низку нагальних питань щодо кваліфікаційного оцінювання суддів, конкурсів на заміщення вакантних посад суддів, стану впровадження Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи, проекту закону «Про Державний бюджет України на 2020 рік» у частині забезпечення здійснення правосуддя.

Ректор Національної школи суддів Микола Оніщук ознайомив із планами діяльності робочої групи з питань розвитку законодавства про організацію судової влади та здійснення правосуддя Комісії з питань правової реформи. Б.Моніч поцікавився в М.Оніщука, чому після установчого засідання робочої групи до Верховної Ради був унесений законопроект №2271, яким передбачається звільнення суддів у разі скасування рішення судами вищої інстанції або Європейським судом з прав людини. «Чи означає це, що і надалі законопроекти щодо судоустрою будуть вноситися без попереднього опрацювання робочою групою?» — запитав Б.Моніч.

М.Оніщук підкреслив, що вже мав кілька зустрічей з представниками Офісу Президента, під час яких було досягнуто домовленості, що будь-які подальші законопроекти стосовно діяльності суддів і судової влади мають направлятися для обговорення і надання пропозицій до робочої групи. Також ректор НШС висловив упевненість, що згаданий законопроект не приймуть.