Закон і Бізнес


Хабарі б’ють рекорди

Росія подолала корупцію менш ніж наполовину


Право сусіда, №2-3 (989-990) 12.01—21.01.2011
1244

РФ виконала трохи більше за третину з 26 рекомендацій щодо боротьби з корупцією, даних у 2008 році Групою країн Ради Європи проти корупції (GRECO). 9 рекомендацій визнано виконаними, 15 — виконаними частково, 2 — невиконаними. Звіт був затверджений після дебатів на пленарній сесії GRECO, повідомляють «Ведомости».


«Росія виявилася непідготовленою до звіту організації, і незалежно від жорсткості вердикту він ударить по репутації країни. Це розуміють як у Раді Європи, так і в Кремлі», — вважає людина, близька до Адміністрації президента.
Втім, оцінка експертів могла бути ще суворішою: у первинній версії документа, винесеній на розгляд пленарного засідання, невиконаними пропонувалося визнати чотири рекомендації. «Російська делегація продемонструвала здат¬-ність переконувати, ставлення до багатьох рекомендацій було змінено після обговорення», — відзначила президент македонської Transparency-Zero Corruption Слажана Ташева, яка виступала співдоповідачем GRECO стосовно Росії.
Проте повністю не виконаними залишаються рекомендації запровадити кримінальну відповідальність для юридичних осіб і роз¬глядати корупційні діяння переважно як кримінальний злочин (у Росії порушники часто відбуваються штрафом). Частково виконано ще дві: спрощення апеляції в корупційних справах і визначення під¬слідності в таких справах. Доопрацювання, за словами С.Ташевої, необ¬хідне і в іншому: потрібно активніше інформувати громадськість про суть антикорупційних реформ, посилити заходи з усунення конфлікту інтересів, вести моніторинг ефективності заходів, що уживаються, скорочувати кількість спецсуб’єктів.
Водночас задовільними визнано: створення стратегії боротьби з корупцією, розширення профільної президентської ради, спів¬працю між правоохоронними органами, що займаються справами про корупцію, введення жорстких критеріїв для призначення на прокурорську посаду, організацію навчальних курсів для суддів, подат¬ківців і правоохоронців, а також спрощення процедури зняття імунітету з офіційних осіб й узяті аудиторами зобов’язання стосовно співпраці в боротьбі з корупцією.
На усунення недоліків і виконання рекомендацій Росії відведено 18 місяців. Втім, каральних заходів за невиконання рекомендацій не передбачено, GRECO розуміє складність реформування законодавства в таких країнах, як Росія, але чинити тиск, за словами С.Ташевої необхідно.
У посланні Федеральним зборам минулого року Дмитро Медведєв назвав корупцію одним з головних бар’єрів на шляху розвитку суспільства. На його думку, для боротьби з нею потрібно не тільки вдосконалювати законодавство, а й виховувати в громадянах нетерпимість до цього явища. Весною цього року глава РФ заявив, що формування нормативної основи для боротьби з корупцією майже закінчено. Тоді ж був підписаний план щодо протидії корупції на 2010—2011 роки.
Проте, якщо вірити даним Міжнародної неурядової організації Transparency International, оголошена президентом кампанія боротьби з корупцією не дає результатів — справи, нав¬паки, йдуть все гірше. У доповіді Transparency International  за 2010 рік Росія за рівнем корупції опустилася на 154-е місце зі 178-и можливих, опинившись між Папуа — Новою Гвінеєю і Таджикистаном.