Закон і Бізнес


Поп-зірка з ВС

Кухоль і футболку з якою суддею можна купити у США


Рут Бедер-Гінзбург за 26 років на посаді судді ВС США навчилася спрямовувати свій гнів у конструктивне русло.

№36 (1438) 14.09—20.09.2019
18282

86-річна суддя Верховного суду США Рут Бедер-Гінзбург — своєрідна й нетипова поп-ікона в Америці. З її зображеннями та цитатами можна купити майки, футболки, сумки, подушки, прикраси, навіть ляльку в мантії з молоточком. Про неї зняли документальний та ігровий фільми. ABA Journal спробував розібратися, чому вона стала такою популярною.


 «Маленька й могутня»

На сайті Etsy, де продають товари ручної роботи, можна знайти більше ніж 1000 результатів за запитом «Ruth Bader Ginsburg». Можна купити листівку на день народження із зображенням судді та словами «Маленька й могутня». А можна — майку з її серйозним обличчям і написом «Я не згодна». Ще є дерев’яні лялечки судді в шатах і навіть церковні свічки, які зображають її в образі «святої покровительки ВС США».

Є й більш традиційні сувеніри. Багато постерів, кухлів, футболок, на яких — надихаючі й навіть різкі фрази з промов і окремих думок. Часто трапляється цитата «Жінкам місце скрізь, де ухвалюють рішення». Р.Бедер-Гінзбург сказала ці слова в інтерв’ю у 2009 році, коли до Верховного суду США призначили Соню Сотомайор. Інша відома фраза — «Борися за те, що тобі дороге».

І це далеко не все. Про Р.Бедер-Гінзбург є сайти й інтернет-меми, про неї зняли документальний та ігровий фільм. Там розповідається про її гнівні окремі думки, її виступи на захист прав людини й перш за все прав жінок. «Людям потрібний герой, і Р.Бедер-Гінзбург багатьом підходить», — говорить Бетсі Вест, один з авторів документального фільму RBG.

У ньому Р.Бедер-Гінзбург розповідає про свою матір Селію Бедер, яка померла від раку незадовго до того, як дочка закінчила школу. Вона не тільки вчила дочку бути незалежною, а й говорила, що треба бути леді. А це означає, що ти мало чого доб’єшся, якщо оточення бачитиме твою злість.

Злість — у конструктивне русло

У Р.Бедер-Гінзбург було багато причин злитися. Вона вчилася в Гарварді й Колумбійському університеті, мала найкращі оцінки, засідала в редколегії юридичного журналу. Проте це не допомогло отримати місце в апараті ВС США. У 1960 році суддя Фелікс Франкфуртер відмовив їй, тому що вона жінка. Рут за допомогою рекомендацій вдалось дістати місце помічника судді окружного суду Едмунда Л.Палмері. Вона пропрацювала в апараті два роки, але й після цього не отримувала пропозицій роботи, в основному через стать.

Р.Бедер-Гінзбург стала захищати інших жінок, які зазнали дискримінації за ознакою статі. Виступала вона й у Верховному суді. Знімальна команда документального фільму поставила жінці запитання, що вона думала, коли хтось із суддів колегії — тоді це були тільки чоловіки — допускав легковажні ремарки щодо гендерної рівності. Р.Бедер-Гінзбург розповіла, що в її роботі було щось спільне з роботою вихователя дитсадка. Вона спонукала суддів подумати, що б вони відчули, якби їхня близька людина зіткнулася з тим, що пережили її клієнти. Іноді вона представляла інтереси чоловіків, аби показати ВС, що це не тільки жіноча проблема. Наприклад, удалося відстояти право вагітної жінки-офіцера на оплачувану відпустку й довести, що розлучені батьки повинні отримувати аліменти, якщо діти залишаються з ними.

Гінзбург проти Трампа

Нинішній успіх вищезазначених сувенірів можна пов’язати з мемом 2013 року Notorious RGB («Сумно відома Рут Бедер-Гінзбург», обіграється псевдонім американського репера Notorious B.I.G.). Шана Книжник, колишня студентка юрфаку, придумала цей мем у відповідь на рішення ВС США у справі «Shelby County v. Holder».

Тоді розглядалося питання конституційності положень закону про виборчі права 1965 року. Вони зобов’язували деякі штати проходити попередню перевірку в Міністерстві юстиції перед тим, як змінити свої виборчі закони. Тоді більшістю в 5 суддів проти 4 ВС ухвалив рішення, що положення застаріли, обмежують федеративний принцип і суверенітет штатів. Р.Бедер-Гінзбург була проти й висловила свою точку зору: «Відміняти попередню перевірку в умовах, коли вона захищала та продовжує захищати проти дискримінаційних змін, — це як викинути парасольку посеред зливи, тому що ви не намокли».

Продаж сувенірів із зображанням судді збільшився, коли до влади прийшов Доналд Трамп, говорять продавці онлайн-магазинів. Будучи лібералом, вона досить різко висловлювалася про нього й сумнівалася в його здатності бути президентом, хоча зазвичай не дозволяла собі політичних фраз. Продаж особливо підстебнув жіночий марш у січні 2017 року, до якого долучилося щонайменше 3,2 млн осіб в Америці через один з його вульгарних висловів.

Крім того, демонстранти пригадали адміністрації Д.Трампа, що вона урізала програму безкоштовних контрацептивів, заморозила ініціативу адміністрації Барака Обами щодо програми рівної оплати праці, припинила давати притулок іммігрантам, які піддавалися домашньому насильству у своїх країнах.

Р.Бердер-Гінзбург з її маленькою фігуркою та благородною манерою поведінки є ідеальною ролевою моделлю для тих, хто не згоден з владою, але не хоче виглядати зовсім уже сварливим. Суддю рідко бачать сердитою чи схвильованою, навіть коли вона зачитує одну з окремих думок у своєму «комірі незгоди» з чорного оксамиту з каменями, який вона надягає кожного разу, коли розходиться в думках з більшістю.

Окремі думки як причина популярності

Маркетинговий успіх сувенірів з Рут бере початок від мема Notorious RGB. Але фундамент цієї популярності, можливо, був закладений десятиліттям раніше. Ті, хто спостерігав за роботою ВС, відзначили, що тоді суддя стала писати сміливіше та критичніше стосовно рішень інших суддів, коли вважала, що вони не праві.

Це почалось у 2000 році зі справи про вибори «Буш проти Гора». А у 2010 році на пенсію пішов суддя Джон-Пол Стівенс, і Р.Бедер-Гінзбург залишилася старшою суддею ліберальної спрямованості. Можливо, вона стала різкішою та критичнішою через зростання юридичного активізму у ВС. Можливо, це її турбувало, і вона хотіла привернути до цієї проблеми суспільну увагу.

Серед можливих причин слави називають також поважний вік. Їй 86. А деякі особи стають з віком лише популярнішими, відзначають деякі експерти з маркетингу. Інші згадують заміжжя. Вона співчуває фемінізму, але завжди знайде, що гарне можна сказати про свого чоловіка та стосунки з ним, як відзначає заслужений професор маркетингу Лінн Кейл. «Її вміння робити трохи несподівані речі, але з витонченістю пішло на користь її репутації, — говорить Л.Кейл. — А ще вона може зіграти на своєму почутті гумору».

Воно виявилося в документальному фільмі, коли Р.Бедер-Гінзбург поставили кліп, де суддю пародіює актриса Кейт Мак-Кіннон. Вона танцює, іноді в сексуальній манері, та відпускає єхидні коментарі. Знімальна команда не знала, як їхня героїня відреагує на це видовище. «Їй сподобалося, — повідомила Джулі Коен. — Потім вона запитала, як звуть актрису, і сказала, що та дуже добре грає».

Жінка не відповіла на запит ABA Journal, як вона ставиться до товарів зі своїм зображенням, пославшись на зайнятість. Але, схоже, суддя схвалює деякі з них, включаючи нову книгу тренера Браянта Джонсона.

Якщо вірити Б.Вест, для судді стало сюрпризом те, як часто її образ використовують у поп-культурі. «Думаю, що багато в чому вона сприймає це як можливість розширити аудиторію, повідомити більшу кількість людей про демократію та верховенство закону, — припускає Б.Вест. — Уважаю, що вона цінує цю можливість».