Закон і Бізнес


Диджиталізація здоров’я

У МОЗ розповіли, що чекає пацієнтів і медиків у 2020 році


№30 (1432) 03.08—09.08.2019
Ксенія ТАЛАМАНЧУК
8996

Медична реформа, до якої чимало претензій як у громадян, так і в представників нової влади, триватиме. Тож у Міністерстві охорони здоров’я радять самостійно піклуватися про себе.


На «первинці» не зупиняться

Про те, як пацієнту не вмерти в лікарні та що робити тим ескулапам «первинки», заробітна плата яких фактично не змінилася, розповіла в.о. міністра охорони здоров’я Уляна Супрун. Одним із досягнутих результатів, за словами чиновниці, є те, що доступ до кабінету лікаря вже не буде вільним. Адже після запровадження електронних черг кожен громадянин повинен дотримуватися чітких правил, які, на думку в.о. міністра, повинні спростити всім життя.

Під гаслом диджиталізації люди були змушені «добровільно» обирати собі сімейного лікаря, укладати з ним угоду, записуватися на прийом онлайн та отримувати електронні рецепти. Проте що із цього вдалося зробити?

Система eHealth, щодо якої були великі нарікання, якось працює. Утім, у лікарнях досі залишається паперовий документообіг. Побоювання щодо відсутності комп’ютерів у віддалених районах і селах не справдилися.

Однак відкрився інший досить серйозний пласт проблем. Зокрема, виявилося, що галузь не готова до конкуренції, а певна кількість лікарів — до роботи й відповідальності. Одним із конфліктних питань продовжує бути заробітна плата сімейних лікарів. Адже незважаючи на те, що деякі з них мають 10000—15000 грн. на місяць, інші продовжують отримувати «мінімалку».

Виявляється, головна проблема — у менеджменті. Адже, за задумом МОЗ, заклади первинної ланки зобов’язані самостійно заробляти кошти, а домовитися про більше фінансування вже не вийде.

Бережіть здоров’я змолоду

Тож чого варто очікувати пацієнтам? Якщо реформа вторинної медичної допомоги відбудеться, то безоплатними залишаться виключно послуги, отримані внаслідок екстреної госпіталізації, та виклик швидкої.

Для безкоштовної консультації вузького спеціаліста доведеться отримати направлення у свого сімейного лікаря або ж педіатра. Крім цього, у вартість медпослуги входитимуть усі необхідні препарати.

Однак усе це буде працювати, якщо за гарантований пакет послуг проголосує парламент. Якщо такий перелік затвердять, то в міністерстві запевняють, що абсолютну більшість хвороб лікуватимуть державним коштом. Виняток становитиме лише стоматологія, крім екстреної допомоги.

Оскільки отримати плату за послуги, надані громадянам, з бюджету мають право також і приватні лікарні, то розробляється спеціальне позначення, яким помічатимуть заклади з можливістю безкоштовного обслуговування. Щось на кшталт програми «Доступні ліки», яка сьогодні може працювати в сусідній аптеці, а завтра відповідна табличка раптом зникне.

Утім, у МОЗ упевнені в тому, що робили все правильно й в умовах дефіциту бюджету та інших несприятливих факторів спромоглися припинити розпорошування коштів. А якщо й шукати винних у тих проблемах, на які, наприклад, нарікав Володимир Зеленський, будучи ще кандидатом у президенти, то частка вини лежить на самих пацієнтах. Бо вони не займаються профілактикою та не дбають про власне здоров’я. Адже не таке вартісне лікування хвороб, як тяжке життя з ними.