Закон і Бізнес


ГСК повідомив НАБУ про можливі злочинні дії посадовців ФГВФО

... при виведенні банку з ринку


02.08.2019 10:14
4029

Господарський суд міста Києва повідомив НАБУ про виявлення в діях посадових осіб Фонду гарантування вкладів фізичних осіб та (або) уповноваженої особи Фонду на ліквідацію ПАТ «Банк «Національні інвестиції» ознак кримінальних правопорушень.


Відповідну окрему ухвалу було постановлено ГСК 1 серпня у справі №910/11264/18, передає «Закон і Бізнес» з посиланням на прес-службу суду. В документі йдеться про наявність ознак злочинів, передбачених ч. 5 ст. 191, ст.ст. 364, 365-2, 367 Кримінального кодексу України.

Також судом повідомлено Кабінет Міністрів України, Національний банк України, Комітет з питань фінансової політики і банківської діяльності Верховної Ради України, як суб’єктів, що формують склад Адміністративної ради Фонду, про виявлення в діях посадових осіб Фонду порушень законодавства під час здійснення відчуження активів банку, які суперечать меті та засадам функціонування системи гарантування вкладів фізичних осіб, визначеним Законом України «Про систему гарантування вкладів фізичних осіб».

Судом встановлено, що за погодженням посадових осіб Фонду гарантування вкладів фізичних осіб відбувся продаж майна (майнових прав) одного із банків, а саме: прав вимоги за 89 договорами на суму більше двох мільярдів гривень та прав на будинок в смт. Козин площею 1 329,2 кв.м. за 5 510 704,64 гривень.

У ГСК зазначили, що внаслідок арифметичної операції ділення вартості продажу лоту на загальний метраж нерухомого майна, права вимоги на який відчужено, вбачається, що тільки 1 кв.м. прав на будинок в смт. Козин продано за ціною 4 145,88 грн. (близько 160 дол США за 1 кв.м.), не рахуючи прав вимоги на суму більше двох мільярдів гривень.

Суд переконані, що як у розумного стороннього спостерігача, так і у суду, який вирішував спір у справі №910/11264/18, таке відчуження майна викликає сумніви щодо добросовісності та правомірності дій посадових осіб Фонду та уповноваженої особи Фонду при ліквідації Банку «Національні інвестиції» при затвердженні оцінки, погодженні умов та порядку продажу.

На момент продажу уповноваженій особі ФГВФО могло бути відомо, що тільки за одним із 89 договорів кредитором реально одержано 10 899 750 грн., що вдвічі перевищує загальну суму продажу, в той час як наведену вимогу продано Фондом за 18 110,40 грн., що у 601 разів менше реальної ринкової вартості.

При цьому, допущено продаж прав вимоги «дебіторської заборгованості» за договорами, які визнані нікчемними судами за позовом уповноваженої особи цього банку, тобто на момент продажу не існувало.

Частина проданих прав не оцінювалася та не була предметом прилюдних торгів.

Суд відзначив, що при такому продажу Фондом «чужого майна» загальної суми від продажу активів банку (17 913,19 тис грн.) не вистачає навіть на покриття витрат Фонду на виведення банку з ринку (20 983,31 тис. грн.), в той час, як виплати вкладникам у розмірі більш 700 мільйонів гривень профінансовані за рахунок державних коштів.

Можливо ця окрема ухвала стане прецедентом, який змусить державні органи переглянути політику якнайшвидшого продажу Фондом величезними пулами майна банків за 1% від їх номінальної вартості, що призводить по незадоволення вимог як вкладників, так і інших кредиторів таких банків (в т.ч. держави).

Закон і Бізнес