Закон і Бізнес


На Банкову й у Страсбург


№30 (1432) 03.08—09.08.2019
55104

Судді вищих спеціалізованих судів нагадали Президентові про свій статус поза законом і поскаржилися, що не можуть провадити професійну діяльність. Хоча із цим питанням незабаром почне розбиратись Європейський суд з прав людини.


Відсторонені від виконання своїх обов’язків повідомили гарантові про недодержання Основного Закону, що Конституційний Суд з невідомих причин не квапиться розглядати справу про нелегітимну ліквідацію Верховного Суду України. Навіть ЄСПЛ виявив до 8 суддів ВСУ більшу повагу й 10.07.2019 вирішив розглядати їхню скаргу в першочерговому порядку.

Представники касаційної інстанції, які опинилися по той бік реформи внаслідок недолугої реорганізації, наголошують, що залишаються суддями, обраними безстроково. Проте наразі не отримують визначеної винагороди та не виконують своїх безпосередніх функцій.

У той же час у Польщі вщент розбили рішення реформаторів щодо зниження пенсійного віку для «верховників». Провідникам реформ роз’яснили, що такі дії не можуть бути виправдані жодною законною метою та порушують принцип незмінюваності суддів, який тісно пов’язаний з їх незалежністю.

Приклад сусідів, очевидно, спонукав українських вершителів правосуддя, становище яких у рази гірше, просити Президента скористатися законодавчою ініціативою та подати до Верховної Ради законопроект про внесення змін до профільного закону, який би усунув наявні в чинних нормах положення, що звужують зміст і обсяг гарантій незалежності суддів.

З огляду на висловлювання представників нової влади не відкидається як можливість консолідації ВС та ВСУ, так і повернення статусу суддів усім, хто залишився без нього.