Закон і Бізнес


В ААУ прокоментували ідею звуження повноважень захисника


24.07.2019 16:10
2052

Будь-яке обмеження чи скасування повноважень захисника може стати перешкодою для всебічного, повного та об'єктивного розгляду справи і постанови судом законного і обґрунтованого рішення.


Таку думку висловила Асоціація адвокатів України у відкритому зверненні до керівника Офісу Президента України Андрія Богдана у зв’язку із виступом останнього на засіданні Національної ради з питань антикорупційної політики 18 липня 2019 року, передає «Закон і Бізнес».

У листі, зокрема, зазначається, що адвокатська спільнота підтримує впровадження реформ системи кримінального судочинства, готова за необхідності надавати своє експертне бачення, та вважає що є більш прогресивні методи підвищення ефективності правоохоронної системи України, ніж обмеження повноважень захисника.

Нагадаємо, під час свого виступу А.Богдан зазначив, що «захист прав переважає бажання держави карати злочинців, і в нашому законодавстві превалює».

З повним текстом звернення можна ознайомитися нижче.

Шановний Андрію Йосиповичу!

Всеукраїнська громадська організація «Асоціація адвокатів України»  є неприбутковою організацією, яка створена на засадах професійної належності та об'єднує адвокатів для сприяння розвитку та зміцненню інституту адвокатури в Україні, підвищення рівня правової допомоги, що надається адвокатами, підвищення ролі та авторитету адвокатури в суспільстві, задоволення, захисту прав та законних інтересів її членів.

З великим занепокоєнням Асоціація  змушена звернутись до Вас, як офіційної особи, з приводу Вашого висловлення щодо необхідності звуження повноважень захисника у кримінальному провадженні.

Під час свого виступу на засіданні Національної ради з питань антикорупційної політики 18.07.2019 Ви зазначали: «…захист прав переважає бажання держави карати злочинців, і в нашому законодавстві превалює…» , але хіба не забезпечення прав і свобод людини є головним обов'язком держави?

Україна, будучи демократичною та правовою державою, взяла на себе зобов’язання гарантувати кожному, хто перебуває під її юрисдикцією, права і свободи, визначені в розділі І Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод. Правовими гарантіями держави є внормовані і формалізовані нею обов’язкові принципи, які забезпечують реалізацію прав і свобод відповідно до нормативних приписів їх здійснення, а також охорону та захист.

Стаття 6 Конвенції вказує - кожен обвинувачений у вчиненні кримінального правопорушення має право захищати себе особисто чи використовувати юридичну допомогу захисника, вибраного на власний розсуд.

Вважаємо, що зважаючи на наявність у Вас досвіду роботи адвокатом, Ви як ніхто інший мали б розуміти, що хоча право обвинуваченого у вчиненні злочину на ефективну правову допомогу захисника не є абсолютним, воно все ж є однією з основних ознак справедливого судового розгляду. А тому будь-яке обмеження чи скасування повноважень захисника може перешкодити суду всебічно, повно та об'єктивно розглянути справу і постановити законне й обґрунтоване судове рішення.

В ході засідання ради Ви коментували: «…при наявності достатніх коштів для утримання адвоката, кримінальну справу довести до логічного завершення практично неможливо...» . Нам надзвичайно приємно, що Ви так високо оцінюєте професійний рівень адвокатури України, однак з прикрістю змушені повідомити, що навіть беручи до уваги цей фактор, за офіційною статистикою Державної судової адміністрації, усього за 2018 рік судами України всіх інстанцій винесено 88 760 вироків, з них лише 897 виправдувальних (~1%). І це навіть при нинішньому обсязі повноважень захисника.

Вами було зазначено: «…одним з перших заходів мають бути зміни до КПК, щоб і процес, і досудове слідство були більш ефективними…» . Водночас вважаємо, що наразі є інші напрямки, які потребують нагальних змін. Впевнені, Вам достеменно відомо, про катастрофічний кадровий голод у правоохоронних органах, а також відношення до свої посадових обов’язків тих, хто ще в них працює. Також значною проблемою залишається корупційна складова. Вважаємо, що робота за даними напрямками дасть значно більший результат для держави, аніж повернення Кримінального процесуального кодексу України до радянської інквізиційної системи кримінального судочинства.

З огляду на наведене, ми як представники адвокатської спільноти, просимо Вас відповідально віднестись до питання обмеження повноважень захисника у кримінальному провадженні і за можливості розглянути інші, значно прогресивніші, методи підняття ефективності правоохоронної системи України. Зі своєї сторони, пропонуємо всіляко допомагати під час впровадження реформ системи кримінального судочинства та за необхідності надавати своє експертне бачення ситуації зі сторони адвокатської спільноти.

Закон і Бізнес