Закон і Бізнес


Дійти до ВС


№29 (1431) 27.07—02.08.2019
12651

Малозначність спору як касаційний фільтр обмежує значну кількість громадян у праві на справедливий суд. Адже у суспільстві довіра до Верховного Суду дещо вища, ніж до перших двох інстанцій.


З огляду на це у проекті «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України» (№10456) міститься дві ключові пропозиції. По-перше, пропонується знизити удвічі межу малозначності спорів і визначити додаткові категорії справ, які не можуть визнаватися такими та розглядатися у порядку спрощеного провадження. Зокрема, йдеться про захист честі та гідності, а також про трудові, споживчі та деякі сімейні спори. За винятком випадків, коли сторони самі погоджуються на розгляд справи без їхньої участі.

Другий спосіб забезпечення права на справедливий суд, на думку автора, є звільнення від сплати судового збору певних категорій позивачів, наприклад у справах про відшкодування шкоди здоров’ю, захист інтересів неповнолітніх або недієздатних осіб. До «пільговиків» пропонується віднести й внутрішньо переміщених осіб, одиноких матерів (батьків), які мають дитину віком до 14 років або дитину з інвалідністю, тощо.

Що стосується навантаження на касаційний суд, то це питання, на думку автора ініціативи, має вирішуватися державою без заподіяння будь-якої шкоди правам громадян. Утім, крім судового збору, на заваді останнім може стати доступність правової допомоги. Адже якщо справу не можна визнати малозначною, то у переважній більшості випадків інтереси позивача в ній має представляти адвокат.