Закон і Бізнес


Недитячий час

За перебування підлітків уночі в кафе чи розважальному закладі відповідає як останній, так і батьки


№28 (1430) 20.07—26.07.2019
Олександр КУСТОВ, суддя-спікер Скадовського районного суду Херсонської області
9119
9119

Під час літнього оздоровчого сезону особливої актуальності набуває питання дозвілля дітей. Що необхідно знати батькам та особам, які провадять господарську діяльність у сфері розваг і громадського харчування, аби не потрапити у складні життєві ситуації та не мати проблем із правоохоронними органами?


Діти під наглядом

Стаття 201 закону «Про охорону дитинства» встановлює, що дитина віком до 16 років з 22:00 до 6:00 може перебувати в закладах, в яких провадиться діяльність у сфері розваг, або в закладах громадського харчування лише в присутності принаймні одного з батьків чи іншого законного представника або особи, яка її супроводжує й несе за неї персональну відповідальність.

Власники закладів, у яких провадиться діяльність у сфері розваг, або закладів громадського харчування та уповноважені ними особи зобов’язані вживати заходів щодо недопущення в такі заклади з 22:00 до 6:00 дітей до 16 років без супроводження батьків чи іншого законного представника або особи, яка дітей супроводжує та несе за них персональну відповідальність. Також вони мають право в цей період вимагати у відвідувачів таких закладів документи, що підтверджують досягнення ними 16-річного віку.

Хліба й ігор!

Діяльність у сфері розваг — це господарська діяльність юридичних осіб та фізичних осіб — підприємців, що полягає в проведенні лотерей, а також розважальних ігор, участь в яких не передбачає одержання її учасниками грошових або майнових призів (виграшів). Це, зокрема, більярд, кегельбан, боулінг, настільні ігри, дитячі відеоігри тощо (ст.14 Податкового кодексу).

До закладів громадського харчування належать ресторан, бар, кафе, їдальня, закусочна, піцерія, кулінарія, кіоск чи інший заклад, що забезпечує харчуванням невизначену кількість фізосіб. Віднесення до закладів громадського харчування не залежить від територіальних ознак (місця) провадження відповідної господарської діяльності та ступеня доступності харчування будь-яким особам (п.27 ч.1 ст.1 закону «Про основні принципи та вимоги до безпечності та якості харчових продуктів»).

Зазначений перелік діяльності закладів не є вичерпним.

Відповідальність за порушення

За порушення вимог законодавства щодо порядку перебування дітей у закладах, в яких провадиться діяльність у сфері розваг, або в закладах громадського харчування передбачена відповідальність як для суб’єктів господарювання, так і для батьків.

Зокрема, суб’єкти господарювання (посадові особи підприємств, установ, організацій незалежно від форми власності, громадяни — власники підприємств чи уповноважені ними особи, громадяни — суб’єкти підприємницької діяльності) несуть відповідальність за ст.1801 Кодексу про адміністративні правопорушення. За порушення порядку перебування дітей у закладах, в яких провадиться діяльність у сфері розваг, або в закладах громадського харчування, учинене суб’єктом господарювання вперше, передбачено штраф у розмірі від 340 до 850 грн. За вчинення такого правопорушення вдруге протягом року штраф становитиме вже від 850 до 1700 грн.

Що стосується батьків або законних представників дитини, то в разі виявлення особи віком до 16 років у розважальному закладі та/або закладі громадського харчування після 22:00 без супроводу дорослих її батьків може бути притягнуто до адміністративної відповідальності за невиконання обов’язків щодо виховання дітей (ст.184 КпАП). Уперше до батьків можуть застосувати попередження або накладення штрафу від 850 до 1700 грн. За вчинення такого правопорушення повторно протягом року передбачено штраф від 1700 до 5100 грн.

Контроль за дотриманням указаних положень закону здійснюють працівники органів Національної поліції, які мають право в разі виявлення таких правопорушень складати щодо осіб протоколи про адмінправопорушення. Розглядатиме ці папери суд.