Закон і Бізнес


Владислав Лагозинский

Електроенергія по-новому. Як це працюватиме? Коротко про головне


Владислав Лагозинский - юрист АО «Юрлайн»

5721

З 1 липня 2019 року Україна почала використовувати європейську модель електроенергії, оскільки в нашій країні запрацювала нова модель ринку електричної енергії, яка включає такі сегменти: ринок двосторонніх договорів, ринок «на добу наперед», внутрішньодобовий ринок, балансуючий ринок і ринок допоміжних послуг.


Закон України «Про ринок електричної енергії» (далі – Закон), який був ухвалений Верховною Радою України ще 13 квітня 2017 року, набув чинності 11 червня 2017 року частково, оскільки впровадження нової моделі ринку електричної енергії починалося лише з 1 липня 2019 року. Закон спрямований на імплементацію актів законодавства Енергетичного Співтовариства у сфері енергетики, відповідно до статті 2 Закону

Даним Законом передбачено, що з 1 липня 2019 року торгівля електричною енергією в України має відбуватися на ринкових засадах. При цьому функціонування ринку електроенергії повинно здійснюватися на принципах, зокрема, забезпечення балансу між попитом та пропозицією електричної енергії, добросовісної конкуренції, рівності прав на продаж та купівлю електричної енергії, вільного вибору електропостачальника споживачем, незалежного державного регулювання.

Отже, що змінилося після впровадження нової моделі ринку електричної енергії?

Перш за все це скасування монополії на енергоринку. Мова йде про ДП «Енергоринок», яке закупляло електричну енергію у всіх виробників і продавало її Обленерго (постачальникам), яке в свою чергу 1) переправляли електроенергію по розподільчих мережах до кінцевих споживачів, 2) самі постачали її тим же споживачам.

Таким чином, споживач був позбавлений можливості на укладання договору на купівлю електроенергії напряму з виробником.

З вищевикладеного витікає інша зміна – вільний вибір електропостачальника. На сьогодні споживач має право вільно обирати постачальника електричної енергії та укладати двосторонній договір напряму на довготривалий період (відповідно до частини 4 статті 66 Закону строк такого договору не може бути меншим за шість місяців). Як зазначила заступниця міністра енергетики та вугільної промисловості України Бойко Наталія: «Так, власне і буде здійснюватися купівля-продаж основного об’єму електроенергії – від 70% до 80%». До того ж, ціна за електроенергію у цьому сегменті повинна стати найнижчою.

До того ж, говорячи про ціну необхідно зазначити, що ризик імовірних коливань цін буде зведений до мінімуму у зв’язку з ухваленням постанови КМУ від 05.06.2019 року № 483 «Про затвердження Положення про покладання спеціальних обов’язків на учасників ринку електричної енергії для забезпечення загальносуспільних інтересів у процесі функціонування ринку електричної енергії» (далі – Положення), яка набрала чинності 1 липня 2019 року та буде діяти до 31 грудня 2020 року.

Відповідно до Положення такі спеціальні обов’язки покладаються на НАЕК «Енергоатом», ПрАТ «Укргідроенерго» та ДП «НЕК «Укренерго», які в свою чергу повинні забезпечити 80 відсотків електричної енергії за цінами, нижчими від тарифу для побутових споживачів. Решту 20% постачальник повинен купувати на відкритому ринку.

Забезпечувати населення електроенергією повинен так званий постачальник універсальних послуг. Обсяги цих спеціальних зобов'язань буде визначати НКРЕ.

Що стосується долі ДП «Енергоринок», то воно буде розділено на дві філії: ДП «Оператор ринку», яке буде організовувати купівлю-продаж електричної енергії на ринку «на добу наперед» та внутрішньодобовому ринку та ДП «Гарантований покупець», яке буде купляти усю електричну енергію за «зеленим» тарифом. Окрім цього, ДП «Енергоринок» буде працювати до моменту погашення всієї заборгованості за електроенергію. Після цього підприємство буде ліквідовано.

У випадку, якщо потрібно буде продати зайву/додатково купити електроенергію, то в цьому випадку потрібно використовувати інші ринки, а саме: «на добу наперед», внутрішньодобовий або балансуючий.

Для участі на ринку "на добу наперед" та внутрішньодобовому ринку учасники ринку укладають з ДП «Оператор ринку» договір на купівлю-продаж електроенергії в електронній формі, яка затверджена постановою НКРЕКУ «Про затвердження Правил ринку «на добу наперед» та внутрішньодобового ринку» від 14.03.2018 р. № 308

Таким чином, вищевказані ринки будуть доволі зручними, оскільки енергопостачальники зможуть запланувати необхідний обсяг генерації на конкретний період, проте ціна електроенергії, що придбана на таких ринках, буде вищою, ніж на ринку двосторонніх договорів.

Відповідно до п.7 ч.1 ст.1 Закону балансуючий ринок - ринок, організований оператором системи передачі електричної енергії з метою забезпечення достатніх обсягів електричної потужності та енергії, необхідних для балансування в реальному часі обсягів виробництва та імпорту електричної енергії і споживання та експорту електричної енергії, врегулювання системних обмежень в об’єднаній енергетичній системі України, а також фінансового врегулювання небалансів електричної енергії. Простими словами балансуючий ринок необхідний для збалансування попиту та пропозиції електричної енергії в режимі реального часу. На цьому ринку ДП «НЕК «Укренерго» буде виконувати функції оператора системи, який також буде виступати єдиним покупцем електроенергії.

В свою чергу, ринок допоміжних послуг покликаний допомогти ДП «НЕК «Укренерго» шляхом довгострокового зберігання енергії, а у разі виникнення дисбалансу електроенергії допоможе активувати її. Учасниками ринку, які будуть виконувати такі послуги, є гідроелектростанції, теплоелектростанції та гідроакумулювальні електростанції.

На підставі викладеного можливо зробити висновок, що основною метою нової моделі ринку електричної енергії є більша (1) лібералізація для споживачів, а саме споживач отримає: можливість самостійно обирати постачальника електричних послуг, можливість планувати витрати через право укладати довгострокові контракти, більш якісні послуги, які будуть покращуватися у зв’язку з конкуренцією, (2) скасування монополії на енергоринку, (3) вільне ціноутворення, (4) створення конкурентного середовища на ринку який до цього був монополізований.

Закон і Бізнес