Закон і Бізнес


І не син, і не донька


№27 (1429) 13.07—19.07.2019
977

Жителям Ісландії дозволили брати собі безстатеві прізвища. Так званий закон про гендерну автономію парламент прийняв майже одноголосно.


Закон передбачає введення третьої статі, яка позначатиметься в документах як «Х». Опція буде доступна для людей, старших за 18 років. Молодші повинні отримати дозвіл батьків або опікунів. Для цього необов’язково робити операцію: юридично третю стать можуть вибрати ті, хто просто не відносить себе до чоловіків або жінок.

Крім того, закон дозволяє змінити й ім’я. Раніше в країні жорстко заперечувалися будь-які відхилення від затвердженого списку жіночих і чоловічих імен, тепер це не буде проблемою.

Прізвища для тих, хто народився в країні, також утворювалися стандартно: в основі було ім’я батька або матері, а закінчення вибиралося залежно від статі: son («сон» — син) або dottir («дотір» — донька). Тепер можна буде вибрати і третє, нейтральне закінчення bur («бюр» — дитина). Водночас змінити прізвище на нейтральне вдасться лише після відповідної юридичної зміни статі.

Як пише The Reykjavik Grapevine, на повне впровадження нововведень може знадобитися до півтора року.

У 2018-му третю стать офіційно визнали в Німеччині й Австрії.