Закон і Бізнес


ЄСПЛ присудив 1,5 тис. євро компенсації через відмову у зміні прізвища


08.07.2019 12:52
3534

Громадянин Туреччини після отримання другого громадянства в Швейцарії вирішив змінити прізвище в турецькому паспорті, проте суд заборонив йому. Така ж ситуація виникла і в іншого турка, який хотів змінити ім'я і прізвище через релігійні переконання. Але на їхню сторону встав ЄСПЛ, визнавши заборону на зміну імені та прізвища порушенням Конвенції про захист прав людини і основних свобод.


Такого висновку дійшов Європейський суд по правам людини у справі  «Актас і Асланіскендер проти Туреччини» (№ 18684/07 та 21101/07), передає  «Закон і Бізнес» з посиланням на «ECHR: Ukrainian Aspect».

Під час отримання другого громадянства у Швейцарії турок Нурі Актас, який належав до ассирійської етнічної групи, як прізвище у новому паспорті вказав ассирійське ім’я «Амно». Коли він забажав змінити прізвище у турецькому паспорті з «Актас» на «Амно», то національний суд відмовив у задоволенні заяви на тій підставі, що нове прізвище не є турецьким і відповідно до закону іноземні імена не могли обиратися як прізвища. Оскарження цього рішення успіху не мало.

Після офіційної зміни у документах релігії з ісламу на буддизм Падмапані Асланіскендер забажав змінити ім’я та прізвище на Падмапаніс Леоналександрос або Падмапані Парамабінду, що було б більш відповідним до його релігійних переконань. Але судові процеси в кінцевому рахунку також не мали успіху.

Посилаючись, зокрема, на статтю 8 (право на повагу до приватного і сімейного життя) Актас і Асланіскендер поскаржилися на Турцію до Європейського суду з прав людини.

Відмову у зміні прізвищ заявників в реєстрі актів цивільного стану суд у Страсбурзі оцінив як порушення конвенційних гарантій та присудив кожному по 1,5 тис. євро справедливої компенсації за заподіяну моральну шкоду.

З релізом мовою оригіналу можна ознайомитися за посиланням.

Закон і Бізнес