Закон і Бізнес


Ліцензія на злом


№26 (1428) 06.07—12.07.2019
2235

Розвідці можуть дозволити проводити атаки на хакерів з метою «активної оборони». Правда, для цього доведеться змінити конституцію країни.


«Ліцензія на злом» закордонних серверів у ім’я захисту державних інтересів — привілей, який мають сьогодні працівники служб розвідки в багатьох країнах. У цілій низці держав — Австралії, Великій Британії, Канаді — розвідслужби користуються послугами комп’ютерних фахівців для «захопливої роботи всередині країни й за її межами».

Проте працювати німецьким кіберрозвідникам сьогодні значно важче, ніж їхнім закордонним колегам. Адже, як тільки агент проникає в чужу комп’ютерну мережу, його дії починають суперечити конституції, пише DW.

Річ у тому, що основний закон ФРН чітко розрізняє такі поняття, як охорона правопорядку, збір розвідувальної інформації та переслідування злочинця. Конкретно це означає, що комп’ютерний фахівець на службі і державі просто не має права зламати сервер, з якого можуть здійснюватися атаки на інфраструктуру країни, або видалити секретну інформацію в разі підозри, що вона потрапила в руки ворога.

Тільки якщо атака хакера призвела до людських жертв або спричинила руйнування інфраструктури, удару у відповідь зможуть завдати збройні сили — у вигляді кібератаки або навіть за допомогою звичайних озброєнь.

Тому в німецькому МВС розробляється законопроект, який повинен розширити повноваження служби розвідки при відбитті атак хакерів на державні об’єкти. Його деталі засекречені. Проте чернетка документа, що «спливла» в Інтернеті на початку 2019 року, дозволяє припустити, що міністерство збирається уповноважити Федеральну розвідувальну службу Німеччини видаляти певні дані й виводити з ладу ворожі сервери.

Утім, на думку експертів, атаки хакерів у відповідь здатні спровокувати справжню кібервійну з гонкою віртуальних озброєнь, яка в один прекрасний момент може вийти з-під контролю. Тому радять робити інвестиції в розвиток систем безпеки в Інтернеті.